Podaruj 1% podatku - KRS: 0000016179

PeKaO S.A : 68 1240 1402 1111 0010 3608 8343

Aktualności

Zobacz więcej...

Z życia WTZ - karnawał 2018-02-19 | 12:01:05

Z życia WTZ - karnawał

13 lutego oficjalnie zakończyliśmy czas karnawału.

Pożegnaliśmy go ...

>> Czytaj dalej...

Podziękowania 2017-12-19 | 10:10:21

Podziękowania

                             ...

>> Czytaj dalej...

Zapisz się do newsletter'a

Aktualności

Z życia WTZ - karnawał

Z życia WTZ - karnawał 2018-02-19 | 12:01:05

13 lutego oficjalnie zakończyliśmy czas karnawału.

Pożegnaliśmy go zabawą taneczną połączoną z obchodami Dnia Zakochanych czyli popularnych „Walentynek”.


  Podziękowania

Podziękowania 2017-12-19 | 10:10:21

                                                                                                          „Celem naszych czynów

                                                                                                     powinno być czynienie dobra”

                                                                                                                                   Platon  

 

                 

Szanowni Państwo!

 

        W imieniu wszystkich podopiecznych, pracowników oraz członków Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych składam Państwu gorące podziękowania za wsparcie okazywane nieustannie naszej organizacji.

 

        Czynienie dobra – jak głosi Platon – winno być celem naszych czynów.  Dla nas jest to niezmiernie ważne,
że pamiętacie Państwo o nas, wspieracie nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, będących w potrzebie. To świadczy o Waszej wielkiej wrażliwości i ogromnym sercu, które czyni dobro.

 

        Za wszystkie darowizny finansowe i rzeczowe, za 1% przekazywanego nam corocznie podatku dochodowego składamy dziś – w przededniu Świąt Bożego Narodzenia – serdeczne podziękowania.

 

Niech ten świąteczny czas będzie pełen atmosfery radości, wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu.  Niech przyniesie dużo miłości,  pogody ducha, zadumy i refleksji, odpoczynku,  mnóstwo chwil  roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

 

 

                                                                                                           Prezes Zarządu Stowarzyszenia   

                                                                                                                       Danuta Janiec    

ZAPROSZENIE

ZAPROSZENIE 2017-12-05 | 12:33:26

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska  podczas "Spotkania z Mikołajem" na skwerze przy Starostwie Powiatowym w dniu 6 grudnia (14.00-18.00).

Zachęcamy do zakupu świątecznych ozdób: stroików, bombek, świec, choinek i innych "cudenków". Wszystkie nasze prace są wykonane ręcznie i przede wszystkim są niepowtarzalne.

Z wizytą w TVP

Z wizytą w TVP 2017-11-20 | 12:36:45

    W poniedziałek, 13 listopada pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Tym razem odwiedziliśmy Port Lotniczy „Okęcie” oraz Telewizję Polską przy ul.Woronicza.
   Pierwszym przystankiem naszej podró
ży był Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Jego zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na taras widokowy, z którego oglądaliśmy przyloty i odloty samolotów różnych linii pasażerskich. Na tarasie znajdował się również sklepik z okolicznościowymi pamiątkami związanymi z Polską oraz firmą LOT. Każdy zakupił w nim drobiazgi takie jak: magnesiki, kubki, breloczki. Następnie przeszliśmy do hali odlotów i przylotów, gdzie mogliśmy zobaczyć jak odprawiani są pasażerowie z całego świata.
   Kolejnym etapem wycieczki by
ła Telewizja Polska. Mieliśmy okazję zobaczyć jak „od kuchni” wygląda praca redaktorów, dźwiękowców, prezenterów oraz jak tworzone są programy, które na co dzień oglądamy. Naszym przewodnikiem był redaktor Andrzej Zieliński, który w mediach pracuje już
od 40 lat. Mogliśmy zwiedzić studio wraz z zapleczem technicznym, w którym są przygotowywane programy informacyjne takie jak: wiadomości, wiadomości sportowe i prognoza pogody. Korytarzami znanymi nam z różnych programów przeszliśmy najpierw do dużego studia, w którym nagrywa się m.in. program rozrywkowy „Jaka to melodia”, potem do mniejszego znanego nam z programu informacyjnego „Dzień dobry Polsko”. Nie lada frajdą była możliwość wejścia do studia, w którym przygotowywane jest poranne „Pytanie na śniadanie”. Tu szczególnie mogliśmy się przekonać jak działają kamery i jak potrafią oszukać widza. Na zakończenie odwiedziliśmy również sklepik firmowy i zakupiliśmy okolicznościowe pamiątki.
   Nie sposób słowami opisać wszystkich naszych wrażeń, zapraszamy więc do Zakładki - Galeria, gdzie zamieściliśmy zdjęcia z naszego wyjazdu.


PARAGEDON

PARAGEDON 2017-10-12 | 12:21:46

W sobotę 30 września grupa uczestników wraz z opiekunami brała udział w Festiwalu Aktywności Ruchowej Osób Niepełnosprawnych – „Paragedon”, który odbył się na Stadionie Lekkoatletycznym w Kielcach.
Jego organizatorem było Stowarzyszenie „Projekt Świętokrzyskie”, a partnerami strategicznymi byli Prezydent Miasta Kielce, Wojewoda Świętokrzyski oraz włodarze powiatów, miast i gmin województwa świętokrzyskiego. Celem  „Paragedonu” było propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród osób niepełnosprawnych. Podczas Festiwalu można było skorzystać z porad rehabilitantów, terapeutów, diabetologów i wielu innych.
Nasza grupa wzięła udział w następujących konkurencjach: rzut lotką, strzelanie z łuku, rzut dyskiem, kręgle i strzelanie. Ponadto mieliśmy okazję do zaprezentowania naszych prac plastycznych. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, pogoda również nas nie zawiodła.

.
Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka 2017-10-09 | 13:13:13

Zgodnie z  wieloletnią tradycją obchodziliśmy w naszym Warsztacie Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny przygotowały niespodziankę dla naszych kolegów. Każdy z naszych Panów dostał w prezencie breloczek z imieniem. Aby dodatkowo osłodzić ten dzień w pracowni gospodarstwa domowego upiekłyśmy dla wszystkich szarlotkę. Dodatkową atrakcją tego dnia bywa zabawa taneczna.

Grzybobranie

Grzybobranie 2017-10-09 | 13:05:43

Korzystając z ostatnich chwil pięknej pogody wybraliśmy się do pobliskiego lasu w Majkowie aby zebrać roślinne materiały do terapii. Oczywiście nie mogło zabraknąć ogniska, kiełbaski oraz pieczonych ziemniaków. Dodatkową atrakcją było grzybobranie a trzeba dodać, że w tym roku las był bardzo szczodry.

 

Wracamy do pracy

Wracamy do pracy 2017-08-21 | 12:17:55

Powróciliśmy już z 4 - tygodniowego odpoczynku. W tym roku pogoda wyjątkowo nam dopisała, co przełożyło się na piękną opaleniznę. Niektórzy z uczestników mięli okazję wyjechać na wypoczynek w góry lub nad morze. Nie zapomnieli jednak o Warsztacie i przysłali piękne kartki. Osoby, którym nie udało się nigdzie wyjechać również miło spędziły wolny czas.

Wakacje tuż tuż...

Wakacje  tuż tuż... 2017-06-29 | 09:02:09

Lato zagościło już na dobre, odliczamy dni do wakacyjnego urlopu. Z chęcią przenieśliśmy zajęcia na warsztatowe podwórko.

Jest to wspaniały czas na integrację wszystkich uczestników, na wspólne gry, zabawy i rozmowy.Z życia WTZ - "Muzyką do Nieba"

Z życia WTZ - "Muzyką do Nieba" 2017-06-22 | 09:30:30

10 czerwca po raz kolejny braliśmy udział w Integracyjnym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba". W tym roku była to już X edycja tej imprezy. Nasz Warsztat reprezentował zespół SZANSA w składzie: Norbert, Patrycja, Kasia, Krysia, Ania i Andrzej.Pod kierunkiem jednej z terapeutek przygotowali piosenkę z repertuaru
Arki Noego: "Nie lękaj się".

Dzień Matki

Dzień Matki 2017-05-18 | 12:20:22    Początki święta Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo
i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

    Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku
w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one
w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

   W Stanach Zjednoczonych dzięki Annie Marie Jarvis w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Dzień matki jest świętem międzynarodowym, aczkolwiek w różnych krajach jest obchodzony w różnych terminach. Na przykład w Norwegii jest to druga niedziela lutego, w Tajlandii jest to 12 sierpnia, a w Indonezji 22 grudnia.


Jesteś jak wiatr, który rozwiewa wszystkie me smutki!
Jesteś jak słońce, które ogrzewa me serce swymi promieniami!
Jesteś jak gwiazda, która oświetla mi ciemną drogę pośród nocy!
Jesteś i za to Ci z całego serca dziękuję - KOCHAM CIĘ!


 

      

Mały Jubileusz

Mały Jubileusz 2017-04-14 | 10:43:42

          Trzy  lata temu  Stowarzyszenie Rodzin  i Przyjaciół  Osób  Niepełnosprawnych   uruchomiło
w Skarżysku Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Wiedzieliśmy wówczas, jak bardzo jest to oczekiwana i potrzebna placówka, ale nie przypuszczaliśmy – jak  bardzo. W ciągu  tych trzech lat  300 osób skorzystało z 356 różnych sprzętów i urządzeń. Najczęściej wypożyczane były  wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki i kule. Aby sprostać potrzebom nieustannie doposażamy placówkę w nowy, różnorodny sprzęt. I tak, od roku 2014 do chwili obecnej dokupiliśmy: 19 wózków inwalidzkich, 14 kul łokciowych, 10 balkoników, 3 trójnogi, 4 kule pachowe, 1 czwórnóg, 1 podpórkę rehabilitacyjną - na ogólną kwotę 12.356 zł.

          Cieszymy się bardzo, że możemy swoim działaniem wspierać osoby chore, niepełnosprawne,
w podeszłym wieku, czy po urazach.  Działalność Wypożyczalni nie byłaby jednak tak owocna, gdyby nie sponsorzy i przyjaciele, którzy doceniając naszą pracę przekazują na rzecz Stowarzyszenia  1% swojego  podatku dochodowego.  Wielkie znaczenie ma dla nas również nieustannie prowadzona zbiórka plastikowych nakrętek, dostarczająca funduszy na zakup sprzętu.

           Dziś, przy okazji naszego małego jubileuszu pragniemy gorąco podziękować wszystkim darczyńcom. Dziękujemy za wsparcie finansowe, za kibicowanie naszym poczynaniom, za okazywane zrozumienie i serce dla tych najbardziej potrzebujących pomocy.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, w imieniu członków  Stowarzyszenia  życzę wszystkim  naszym  przyjaciołom, aby ten  wyjątkowy czas  był pełen  wiary, nadziei i miłości,
a spotkania w gronie najbliższych upływały w miłym wiosennym nastroju.                                                                           Prezes Zarządu
                                                                           Danuta Janiec 

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet 2017-03-10 | 12:06:03

W środę - 8 marca jak co roku nasi Panowie zorganizowali uroczysty Dzień Kobiet. 
Już od rana grupa chłopców
  wraz z instruktorem zamknęła siętajemniczo w kuchni, do której nie pozwolono wejść żadnej z Pań. Jak się  później okazało przygotowywano śniadanie niespodziankę. Uczestnicy wraz z p. Irkiem upiekli pizzę według domowego przepisu.
Nie był to jedyny prezent tego dnia. Każda z kobiet otrzymała także kwiaty i słodycze.
  Dzień  upłynął nam bardzo w milej atmosferze. Cieszymy się, że chłopcy nie zapomnięli o naszym święcie.Dzień św. Walentego

Dzień św. Walentego 2017-02-20 | 08:54:5214 lutego do naszego Warsztatu zawitał tajemniczy Walenty,
który dostarczył nam całą skrzynię listów z "serduszkiem" .

Z tej okazji zorganizowaliśmy rówież zabawę taneczną.
Przy znanych i lubianych utworach wszyscy bawili się znakomicie.
Dyskotekę poprowadzili: pan Irek i Tomasz, który jest fanem muzyki tanecznej.  
Z kroniki Warsztatu

Z kroniki Warsztatu 2017-01-16 | 12:56:26

Tradycyjnie zakończeniem naszego roku pracy jest spotkanie wigilijne. 
W tym roku gościliśmy uczennice II LO im.A.Mickiewicza, które na co dzień śpiewają w scholi. Uprzyjemniły nam spotkanie pięknymi kolędami, które wspólnie śpiewaliśmy. 
W spotkaniu uczestniczyła również Pani Prezes Danuta Janiec.


Ten dzień jest dla nas bardzo ważny, daje nam poczucie wspólnoty i wzajemnej akceptacji.


Zdjęcia z uroczystości mogą Państwo obejrzeć w naszej Galerii.

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt 2016-12-19 | 10:25:19

Nadeszła zima, a wraz z nią zbliża się ten piękny czas
związany ze Świętami Bożego Narodzenia
oraz obchodami Nowego Roku.

Chcemy więc złożyć najlepsze życzenia świąteczne:
dużo radości, pomyślności, zdrowia
oraz spełnienia najskrytszych marzeń dla Was
oraz dla Waszych najbliższych.

Uczestnicy i Pracownicy WTZZ życia WTZ

Z życia WTZ 2016-12-19 | 09:38:14

Miło nam poinformować, że nasz uczestnik Paweł zajął  I miejsce w konkursie plastycznym "Moje Marzenia" organizowanym przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pawle gratulujemy!!!

Zapraszamy na Kiermasz Świąteczny

Zapraszamy na Kiermasz Świąteczny 2016-12-02 | 12:31:17

Sezon świąteczny rozpoczęty!

Serdecznie zapraszamy na kiermasz świąteczny BazArt,
który odbędzie się 4 grudnia (niedziela) w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku,
w godz. 12.00 - 18.00.
Będziemy prezentować tam swoje najnowsze prace o tematyce świątecznej.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i zakupu bombek oraz stroików.

Oto kilka z naszych propozycji:
Wycieczka do fabryki bombek

Wycieczka do fabryki bombek 2016-11-24 | 12:21:48

   W poniedziałek 21 listopada odwiedziliśmy firmę ARMAR specjalizującą się w produkcji bombek choinkowych. Mieliśmy okazję zobaczyć jak powstają szklane ozdoby, a także uczestniczyliśmy w warsztatach dekorowania bombek. Manufaktura ARMAR znajdująca się w miejscowości Bębło k/ Ojcowa jest znana z ręcznie malowanych bombek, które głównie są eksportowane do Stanów Zjednoczonych i Francji. Podczas warsztatów każdy z nas miał okazję ozdobić bombkę według własnego pomysłu i zabrać ją do domu. Na zakończenie naszego pobytu odwiedziliśmy firmowy sklepik w którym podziwialiśmy oryginalne wzory bombek, oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności ich zakupu.
   Dodatkową atrakcją naszej wycieczki był przejazd przez Ojcowski Park Narodowy. Z okien autokaru podziwialiśmy Maczugę Herkulesa, Zamek na Pieskowej Skale, Kościół na wodzie, a także wspaniałe widoki wapiennych skał.
Zdjęcia z tej wycieczki możecie obejrzeć w naszej galerii.

Z życia Warsztatu

Z życia Warsztatu 2016-10-28 | 10:34:33

W październiku grupa uczestników przygotowywała prace na konkurs plastyczny „Moje marzenia” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Każda z osób  przez wykonaną pracę zdradziła nam swoje marzenia. A oto one: 


Pielgrzymka do Sanktuarium

Pielgrzymka do Sanktuarium 2016-10-27 | 10:31:14

W środę 19 października braliśmy udział w XII Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych z tereny powiatu skarżyskiego do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Organizatorami byli nauczyciele i dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Uroczystości pielgrzymkowe rozpoczeły się Mszą Św. w intencji niepełnosprawnych sprawowaną przez ks.kustosza J.Karbownika oraz biskupa Piotra Turzyńskiego, który wygłosił piękna homilię. Tradycyjnie po Mszy Św. odbył sie koncert muzyczny. tym razem zaprezentował sie zespół "Jak najbardziej" składający sie z kleryków z radomskiego  Seminarium. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy błogosławieństwo z rąk biskupa i pomodliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka 2016-10-07 | 10:13:26

30 września zgodnie z wieloletnią tradycją obchodziliśmy w naszym warsztacie Dzień Chłopaka. Nasi Panowie zostali obdarowani drobnymi upominkami. Zaprosiłyśmy ich także na słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie upieczonych ciast. Dzień upłynął w miłej, sympatycznej atmosferze.Rajd Rowerowy

Rajd Rowerowy 2016-10-04 | 10:36:16

   W dniu 29 września, w czwartek, grupa uczestników z naszego Warsztatu  brała udział w Integracyjnym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Tegoroczna X już edycja rajdu odbyła się pod hasłem "Jeździmy bo lubimy". Wzięły w nim udział osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami a także przedstawiciele powiatu na czele ze starostą Jerzym Żmijewskim.
   W tym roku trasa liczyła 25 km. Startowaliśmy z ul. Szkolnej, następnie okrążając zalew Rejów dojechaliśmy do hali sportowej w Suchedniowie.  Tam chwilę odpoczęliśmy, uzupełniliśmy stracone kalorie i ruszyliśmy w drogę powrotną. W tym dniu pogoda dopisała, wszyscy w doskonałych humorach dojechaliśmy na metę.


   


Festiwal "Muzyką do Nieba"

Festiwal "Muzyką do Nieba" 2016-06-13 | 13:43:35

   W sobotę - 11 czerwca - po raz kolejny już uczestniczyliśmy w Festiwalu "Muzyką do Nieba", który odbył się na błoniach przy Sanktuarium MB Ostrobramskiej. Nasz zespół "Szansa" wystąpił w składzie: Kasia, Patrycja, Marta, Bartosz, Andrzej, Robert, Bartłomiej i Norbert  i zaprezentował dwa utwory: "Na drugi brzeg" z repertuaru Arki Noego oraz pieśń "Jesteś moim Panem". Pomimo tremy, która dała się we znaki tuż przed występem, zespół dał z siebie wszystko na scenie i został  nagrodzony gromkimi brawami.
   Sponsorem tegorocznego Festiwalu była firma Wtórpol. Każda z prezentujących się instytucji otrzymała bon upominkowy w wysokości 1tys. zł oraz trójkołowy rower. uczestnicy zaś zostali nagrodzeni słodkimi upomionkami. To spotkanie było również okazją do zaprezentowania prac wykonywanych podczas zajęć terapeutycznych.
Zdjęcia z Festiwalu można obejrzeć w naszej Galerii.

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt 2016-03-23 | 09:16:05

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja

                                                                                                  życzą:
                                                                                                           Uczestnicy i Pracownicy WTZ

 

 

 Dzień Kobiet

Dzień Kobiet 2016-03-11 | 10:04:51

   We wtorek tradycyjnie już świętowałyśmy Dzień Kobiet. Nasi panowie postarali się, aby był to wyjątkowy dzień. Pod kierunkiem instruktora z pracowni techniki przygotowali słodki poczęstunek w postaci samodzielnie upieczonego pysznego ciasta. Nie był to koniec niespodzianek. Każda z pań została obdarowana kolorowym plecakiem, który z pewnością przyda się na wycieczki i wspólne wypady. Nie zabrakło również pięknych kwiatów i gorących życzeń.

Dziękujemy!!Zaproszenie na Kiermasz

Zaproszenie na Kiermasz 2016-03-03 | 09:37:59

Serdecznie zapraszamy w ten weekend na Kiermasze Wielkanocne,
podczas których będzie można nabyć prace wykonane przez naszych uczestników.
Pierwszy kiermasz odbędzie się w Klubie Kolejarza "Związkowiec"
w sobotę 5 marca - od godz 12.

Na drugi zapraszamy w niedzielę 6 marca do MCK (BazAart) - w godzinach 15-18.

W teatrze

W teatrze 2016-02-29 | 12:30:02

   Kilka dni temu  po raz kolejny odwiedziliśmy Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tym razem wybraliśmy się na spektakl pt. „Pinokio”. Nie była to jednak tradycyjna opowieść o chłopcu z drewna. Przedstawienie było jedynie oparte o motywy ze znanej opowieści. Reżyser bardzo współcześnie potraktował całą historię i wplótł w nią wiele współczesnych problemów. Cała scenografia i stroje były zamknięte w ramach minimalizmu i prostoty.  Ważną role spełniał ekscentryczny  narrator. Ubrany w motocyklowy strój przemierzał scenę na srebrnej hulajnodze i komentował wszystkie wydarzenia. Spektakl niósł ze sobą wiele przesłań, o których w życiu codziennym bardzo często zapominamy.  Aktorzy przede wszystkim przypomnieli nam, jak ważna jest rodzina i szacunek do jej członków. Jak dowiodła historia bohatera na rodzinę właśnie możemy liczyć w każdej sytuacji nawet wtedy, kiedy czujemy, że zawiedliśmy jej zaufanie. Aktorzy również bardzo starali się nas uczulić na niebezpieczeństwa otaczającego świata. Przestrzegali przed nadmierną ufnością w stosunku do nieznanych nam osób. Spektakl pełen był również muzyki  i gry świateł.
   Zachęcamy wszystkich rodziców, aby wybrali się ze swoimi pociechami  na ten właśnie spektakl. Warto poświęcić weekendowe popołudnie, szczególnie, że kielecki teatr ma naprawdę niepowtarzalną atmosferę.

11.02 – ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH

               11.02 – ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH 2016-02-11 | 17:13:51

                                  11.02 – ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH                Ten dzień jest szczególny, bo jakże świętować  chorobę, ból, cierpienie?.   Papież Jan Paweł II ustanawiając to święto wiedział doskonale z jakimi problemami borykają się ludzie chorzy, niepełnosprawni. Ich codzienność wypełniona zmartwieniami, troskami,  wręcz wieloma tragediami, a z drugiej strony my – „zdrowi”, radośni, nie odczuwający fizycznego ani psychicznego bólu, zamartwiający się zgoła innymi, czasami błahymi sprawami.

                  Jak mamy więc przeżyć ten dzień? To takie proste. Chorym, niepełnosprawnym  życzmy, aby w ich codziennym życiu zawsze znalazł się ktoś bliski, kto pomoże dźwigać ciężar cierpienia, kto pochyli się z troską nad ich chorobą,  obdarzy ich miłością i opieką, z szacunkiem i pokorą  będzie służył wszelką pomocą, nie tylko w dniu ich święta ale w tej ciężkiej, codziennej rzeczywistości.

              Zastanówmy się, jak każdy z nas wypełnia przykazanie miłości bliźniego. Czy stać nas na empatię i bezinteresowną pomoc? W tym szczególnym dniu i czasie warto i trzeba otworzyć się na drugiego człowieka.

 

              W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku -Kamiennej  życzę wszystkim chorym, niepełnosprawnym, osobom znoszącym trud życia w podeszłym wieku, aby ich codzienność okupiona cierpieniem zawsze odnalazła drugiego człowieka, który pomoże przetrwać najgorsze chwile i swoją troską wniesie w ich życie chociaż odrobinę  radości i nadziei.                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                       Prezes Zarządu

                                                                                                           Danuta Janiec
Podziękowanie

Podziękowanie 2015-12-22 | 09:12:59

                                                                                                                                                           Dobry bądź i szlachetny,

                                                                                                                                                            bądź do pomocy gotowy!”

                                                                                                                                                                        Johann Wolfgang Goethe

 

Kochani Państwo!

 

             Serdecznie dziękujemy za przekazanie dla naszego Stowarzyszenia 1% podatku dochodowego. Jesteście Państwo gotowi do pomocy, a więc – słowami poety – jesteście dobrzy  i szlachetni.  

               Ta dobroć i szlachetność pozwala nam otaczać wszechstronną opieką osoby niepełnosprawne, cierpiące i w podeszłym wieku.  Korzystając ze środków przekazanych przez Was nieustannie prowadzimy terapię naszych podopiecznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej, uzupełniamy  materiały do terapii  i rehabilitacji. Prowadzona przez nas Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego wzbogaca się o nowe urządzenia i sprzęty chętnie wypożyczane przez osoby chore i ich rodziny.

 

 

                              Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, aby dobro które otrzymujemy powracało do Was ze zdwojoną siłą poprzez pomyślne zdrowie, radość, przyjaznych ludzi, życzliwych przyjaciół. 

                                       

 

                                                                                                                                                   Dziękujemy!


                                                                                                                                                      Prezes Zarządu:

                                                                                                       

                                                                                                                                                         Danuta Janiec


 

 

 

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka 2015-10-01 | 10:50:46

   Wczoraj, 30 września, zgodnie z wieloletnią już tradycją obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Podczas uroczystości Pani Kierownik złożyła serdeczne życzenia oraz wręczyła upominki – niespodzianki. W tym roku żeńskie grono WTZ postanowiło obdarować  naszych Panów turystycznymi plecaczkami, które z pewnością przydadzą się na wspólne wycieczki. 
  Następnie zaprosiłyśmy naszych kochanych Panów na słodki poczęstunek i kawkę. Był to bardzo miły i całuśny dzień, co widać na zdjęciach w naszej Galerii.

Wyprawa do Zakopanego

Wyprawa do Zakopanego 2015-09-22 | 10:30:22

   10 września wybraliśmy się w podróż do Zakopanego i była to nasza najdłuższa wspólna wycieczka. Wyruszyliśmy już o 6 rano i przed południem cieszyliśmy oczy pięknymi widokami. Nasz pobyt w Zakopanym rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką na Gubałówkę. Na szczęście pogoda dopisała i mogliśmy podziwiać panoramę Tatr ze Śpiącym Rycerzem, krzyżem na Giewoncie i Kasprowym Wierchem. Na Gubałówce niektórzy z nas popróbowali słynnej góralskiej kwaśnicy oraz zrobili pierwsze zakupy. Tu również spotkaliśmy sympatycznego Harnasia, który zaprosił nas na wspólną sesję zdjęciową. Następnie zjechaliśmy na dół i wyruszyliśmy w kierunku Krupówek. Po drodze mijaliśmy liczne stragany z regionalnymi specjałami. Oczywiście nie mogło obejść się bez degustacji słynnych oscypków.
   Krupówki zaskoczyły nas swoją różnorodnością. Mijaliśmy zarówno sklepiki i restauracje z menu typowym dla tego regionu jak i znane w całym kraju sieciówki . Również na deptaku można było spotkać zarówno górali i dorożki jak i bajkowe postacie chętnie pozujące do zdjęć. W tym miejscu wywiązała się dyskusja na temat zmian jakie zaszły w najsłynniejszym miejscu w Zakopanym. Nie wszystkim nam podobało się to, że Krupówki zatracają swój pierwotny charakter, a stają się „kiczowatym bazarem”.
   W drogę powrotną wyruszyliśmy kiedy nad Zakopane nachodził zmrok. W autokarze dzieliliśmy się wrażeniami i oglądaliśmy zakupione pamiątki. Do Skarżyska wróciliśmy tuż przed północą, trochę
zmęczeni ale pod wielkim wrażeniem nowo poznanego miejsca.

Tradycyjnie już zapraszamy do naszej Galerii zdjęć.

Spartakiada Golgota Świętokrzyska

Spartakiada Golgota Świętokrzyska 2015-09-16 | 13:03:41

   W  dniu 4 września grupa uczestników brała udział w corocznej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych "Golgota Świętokrzyska 2015”. W sportowych zmaganiach ogółem udział wzięło 484 zawodników reprezentujących 34 ośrodki z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.
Nasz Warsztat reprezentowali:

-w kategoriach: przeciąganie liny, rzut lotką, rzut ringo – Waldek Nowakowski, Andrzej Nowakowski, Andrzej Kurcbart i Konrad Berus,
-w kategorii bieg na wózkach kobiet: Patrycja Krajcarz, Lidia Markiewicz.
W tym roku również opiekunowie przystąpili do rywalizacji w konkurencji triathlon magazyniera, która polegała sprawnym prowadzeniu taczki ogrodowej i przewożeniu przedmiotów. Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy bawili się świetnie. W przerwie między zmaganiami gospodarze częstowali nas gorącą hebatą, kiełbaskami z grilla oraz pyszną grochówką.
W tym miejscu musimy się pochwalić. Patrycja pojechała bardzo dobrze i zdobyła medal w biegu na wózkach. Pozostali również spisali się fantastycznie i zajęli dobre miejsca w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji.
W przyszłym roku na pewno znów przystąpimy do rywalizacji.

Zdjęcia z zawodów możecie Państwo obejrzeć w naszej Galerii.

Muzyką do nieba

Muzyką do nieba 2015-06-08 | 09:08:57

W sobotę 30 maja na błoniach Sanktuarium MB Ostrobramskiej odbył się VIII Integracyjny Festiwal „Muzyką do Nieba”.  W tym roku po raz kolejny wzięliśmy w nim aktywny udział. Nasz zespół wokalno-muzyczny w 8 - osobowym składzie zaprezentował się dwoma utworami z repertuaru Arki Noego. Pierwsi wystąpili Ewa i Bartek, którzy w duecie zaśpiewali piosenkę pt. „Telefon”, następnie cały zespół wspólnie wyśpiewał i wytańczył pełen radości utwór – „Jezus Ratownik”.  Oprócz nas swoje programy artystyczne zaprezentowali uczestnicy z innych Warsztatów oraz Ośrodków Szkolno - Wychowawczych. Wszystkie występujące grupy otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody od firmy Wtórpol i Fundacji Eco-Textil. Były to bony podarunkowe na kwotę 1000 zł i rowery trójkołowe. Ponadto kustosz Sanktuarium zaprosił wszystkich występujących na słodki poczęstunek.  W trakcie całej imprezy  mieliśmy okazję również zaprezentować nasze prace plastyczne wykonywane podczas zajęć terapeutycznych.

Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z występu.

GREASE

GREASE 2015-05-29 | 12:36:01

      Poniedziałek 18 maja spędziliśmy inaczej niż zwykle. Wybraliśmy się do  Miejskiego Centrum Kultury na musical „Grease- powrót legendy” w wykonaniu uczniów Aktorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego. Młodzi artyści w magiczny sposób przenieśli nas w amerykańskie  lata 50 -te. Porywający rock ‘n’ roll spowodował, że nie mogliśmy spokojnie usiedzieć w fotelach, a nogi same rwały się do tańca.         
    Przedstawienie bardzo nam się podobało, publiczność odebrała je bardzo ciepło, co okazała przez gromkie brawa. Żałujemy, że takie imprezy odbywają się w naszym mieście tak rzadko. Będziemy oczekiwać na kolejne.


Radosnego Alleluja!

Radosnego Alleluja! 2015-04-02 | 09:57:37Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego działa już rok

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego działa już rok 2015-04-02 | 09:43:05

PIERWSZY ROK WYPOŻYCZALNI

 

 

            Właśnie mija rok od chwili uruchomienia w Skarżysku-Kamiennej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Sprzęt jest zgromadzony w magazynie przy ul. Aptecznej 7 i wypożyczany po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.

            Po roku funkcjonowania Wypożyczalni możemy śmiało powiedzieć, że był to bardzo potrzebny projekt. Zgromadzony sprzęt służy osobom chorym, niepełnosprawnym, w podeszłym wieku oraz po urazach. Dotychczas podpisane zostało 93 umowy na wypożyczenie 127 sztuk sprzętu. Najczęściej potrzebne są kule, balkoniki, wózki z toaletą oraz inwalidzkie. Wypożyczalnia dysponuje również podnośnikami  elektrycznymi do wanny, pionizatorami, stolikami przyłóżkowymi oraz chodzikami.

Koszt wypożyczenia sprzętu jest symboliczny: 5 lub 10 zł miesięcznie. Opłaty przeznaczamy  na czynsz, konserwację sprzętu, naprawy.

             Dzięki prowadzonej nieustannie zbiórce plastikowych nakrętek Stowarzyszenie może doposażać Wypożyczalnię. W roku ubiegłym zakupiliśmy 5 nowych wózków inwalidzkich oraz 5 par kul. Wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców i planujemy dalsze zakupy. Nasz niemiecki przyjaciel pan Walter Matt  jest gotów do dalszej pomocy w przekazywaniu sprzętu.

            Dziękujemy przyjaciołom i sponsorom naszego Stowarzyszenia za nieustanną życzliwość, pomoc rzeczową i finansową. Ogromnym wsparciem dla naszych działań są środki przekazywane z 1% podatku dochodowego. Pozwoliły one pokryć koszty niezbędne do uruchomienia Wypożyczalni. Nieustannie też wspierają terapię i rehabilitację w Warsztacie Terapii Zajęciowej, prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie dla osób niepełnosprawnych.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy wszystkim mieszkańcom wiele radości,
             a przede wszystkim dobrego zdrowia.

 

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.stowarzyszenie-wtz.pl

Dołączcie Państwo do  grona  naszych  przyjaciół

                                                                                                                  Zarząd Stowarzyszenia

Dzień Kobiet w WTZ

Dzień Kobiet w WTZ 2015-03-19 | 12:18:26

  Poniedziałek 9 marca upłynął nam w niezwykle radosnej atmosferze. Panowie nie zapomnieli o swoich koleżankach oraz współpracownicach i z okazji naszego święta przygotowali niespodziankę. Wszystkie Panie zostały obdarowane ceramicznymi kubeczkami oraz niezwykłymi kwiatami wykonanymi pod kierunkiem instruktora Pana Irka. Ich orginalność polegała na tym, że zostały one ułożone z kolorowych balonów. Panowie wykazali się również zdolnościami kulinarnymi w postaci samodzielnie upieczonych ciast.

A o to fotorelacja z tego wydarzenia :


 

 

Historia WTZ na wesoło

Historia WTZ na wesoło 2015-02-26 | 09:26:45

Z okazji naszego 20-lecia, w pracowni komputerowej pod kierunkiem instruktorki Izabeli Ludew powstała okolicznościowa prezentacja. Chcieliśmy "z przymrużeniem oka" przedstawić historię naszej placówki  i tak powstała wierszowana opowieść.
Zachęcamy do jej przeczytania.


"Tacy jesteśmy"

Dawno, dawno temu, pewnego wrześniowego dnia,
roku 1994 trzy panie się spotkały,
które dla niepełnosprawnych coś dobrego zrobić chciały.
Wcześniej już Przedszkole i Stowarzyszenie założyły,
ale im się pomysły jeszcze nie skończyły.
Wpadły na myśl idei nowej
i powołały Warsztat Terapii Zajęciowej.

 

           
Oto cała nasza rodzina warsztatowa.

Nas jest trzydzieścioro, kadra jedenastoosobowa.
Sześć dziś pracowni mamy,

w których się stale usprawniamy. 

Pani Janiec funkcję społeczną sprawuje,
i nam wszystk
im z całego serca matkuje.


Całą naszą gromadą pani Jadwiga Krajcarz kieruje
i już od rana dokumentów wiele podpisuje.
Sprawozdań musi zrobić niemało
by w Pecepeerze wszystko się zgadzało.

Nad stanem naszego konta czuwać gotowa
jest pani Jola nasza księgowa,
i powiem wam, że czasami aż z głowy jej się kurzy
jak tu zamknąć budżet nieduży.

 

Mamy też panią Krysię pielęgniarkę,
co zrobi opatrunek na najmniejszą rankę.
Ład i porządek pani Ania utrzymuje
wszystkie zakamarki w Warsztacie codziennie poleruje

.


U pana Irka w pracowni majsterkowania od rana pracujemy,
wiele ozdób z drewna i sklejki tu wykonujemy.
Oprócz tego sprzątamy, odśnieżamy, remontujemy
i każdą dro
bną usterkę w Warsztacie usuniemy.
O nasze poczucie estetyki dba pani Iwona z pracowni plastyki,
nie tylko ob
razy Moneta od Maneta potrafimy odróżnić,
ale wielu z nas może swoim talentem się wyróżnić.
Ceramikę tu także malujemy
oraz nowoczesną biżuterię projektujemy.

Pracownia artystyczna, którą kieruje pani Marta
jest dla wszystkich szeroko otwarta.

 Ozdoby przeróżne tu wykonujemy
i jednocześnie swą sprawność manualną szlifujemy.
Stro
iki świąteczne, aniołki, bombki ręcznie malowane
są szeroko w naszym mieście i okolicy bardzo dobrze znane.W pracowni robótek pani Monika króluje
i każdemu pokazuje, jak się obraz igłą maluje.
Choć czasami jesteśmy jak z bajki śpiące królewny
to i tak przy mozolnym szyciu nie puszczają nam nerwy.
Pracownią gospodarstwa domowego pani Kasia zarządza,
podczas wspólnych zakupów uczy nas wartości pieniądza.
Codziennie dla wszystkich śniadania przygotowujemy,
a w c
zasie uroczystości desery i ciasta serwujemy.
Naszej kuchni amatorów mamy wielu
i nie potrzebujemy rewolucji żadnego z Gesslerów.Pracownię komputerową też mamy

i w niej okna na świat otwieramy.
Władzę nad komputerami pani Iza sprawuje
i już od rana Office nam serwuje.


 


Ruch to zdrowie każdy to powie,
uczestnik Warsztatu też o tym wie.
Pani Aneta ciągle nas prostuje,
każdy kilometry rowerkiem pokonuje.
Gramy w  piłkę, ringo, lotki, mięśnie  budujemy,
potem bardzo chętnie ciało masujemy.


 

W tenisie stołowym byliśmy najlepsi.
dużo pucharów i dyplomów gablota nasza mieści.Z Kałkowa medale przywożą  "wózkersi",
trenują chętnie byśmy na mecie byli pierwsi.

Prace, które tu wykonujemy
na licznych konkursach, wystawach prezentujemy.
Dwa razy do roku kiermasze świąteczne organizujemy
i takim sposobem pieniądze na rehabilitację społeczną zyskujemy.
 

Drodzy Państwo, nawet w Senacie dwa razy byliśmy,
w Warszawie, na Wiejskiej dorobkiem się pochwaliliśmy.Terapia zajęciowa rzecz najważniejsza,

od wszystkich tych zajęć niepełnosprawność nam się zmniejsza.
Podczas 221 miesięcy naszej działalności
93 uczestników u nas przebywało,
aż 15 osób umowę o pracę podpisało.
A 6 uczestników tak się usamodzielniło,
że własne rodziny założyło.

 

O! Zapomnieliśmy, jesteśmy zmotoryzowani.
Pan Krzysztof codziennie z czterech gmin przywozi nas,
by każdy na zajęcia zdążyć mógł na czas.
Gdybyśmy wszystkie przebyte kilometry zsumowali,
a 750 tysięcy kilometrów to wynik niemały,
okazałoby się, że na Księżyc tam i z powrotem byśmy się zabrali.
 

Ale nie oszukujmy się, nie da się ciągle pracować,
trzeba się od czasu do czasu trochę zrelaksować.
O! Gdzie my już nie byliśmy: Gdańsk, Chorzów, Inwałd, Ćmielów, Kazimierz,
Kraków i Warszawę kilka razy odwiedziliśmy
i za każdym razem coś innego obejrzeliśmy.
Nawet pilotów w Szkole Orląt w Dęblinie
w czasie ćwiczeń obserwowaliśmy.Pani Kuzińska Alicja pokazała nam jak wygląda zagranica.

Tak się z nią rozpędziliśmy, że Bałtyk promem przepłynęliśmy.
Tak, Szwecja jest pięknym krajem,
gdzie aktywizacja niepełnosprawnych jest dobrym obyczajem.
Nasze obrazy do Ambasady zawieźliśmy
i uroczy Sztokholm zwiedziliśmy.

 


Chcemy zmienić wizerunek niepełnosprawnego
i dla innych również zrobić coś dobrego.
Dlatego włączamy się w akcje społeczne:
Pola Nadziei, Hospicjum to idee bardzo pożyteczne.
Z Orkiestrą Świąteczną wiele lat już gramy
i swoimi pracami aukcję wspomagamy.
Nakrętki plastikowe wszyscy zbieraliśmy
i wózek choremu chłopcu kupić pomogliśmy.
 Nasze Stowarzyszenie dnia kwietniowego
otworzyło wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego,
więc nadal nakrętki zbieramy
bo wypożyczalnię wciąż doposażamy.
 

Nie wiem czy Państwo wiecie,
że jesteśmy znani na całym świecie, a gdzie?!
W internecie: www.stowarzyszenie-wtz.pl
to nasza strona zawsze uaktualniona.

 

Moglibyśmy długo jeszcze tak Państwu rymować,
ale przecież już czas trochę popracować.

 

Więc co Państwo powiecie
na takie dwudziestolecie?
 Kalendarium - 2014

Kalendarium - 2014 2015-02-20 | 10:17:59

Rok 2014 był dla Warsztatu czasem jubileuszu, na wrzesień przypadała bowiem 20 rocznica utworzenia placówki.
Tradycyjnie rok rozpoczęliśmy od udziału w aukcji WOŚP – podarowaliśmy na licytację wykonane przez nas prace oraz wylicytowaliśmy gadżety orkiestrowe.
W marcu bez żalu pożegnaliśmy zimę, a z radością powitaliśmy wiosnę. Zgodnie z ludową tradycją do czarów wykorzystaliśmy własnoręcznie zrobioną Marzannę.
W kwietniu do naszego miasta zawitało mobilne oceanarium, dzięki, któremu mogliśmy zobaczyć najgroźniejsze morskie drapieżniki – rekiny.
W maju grupa naszych uczestników prezentowała swoje talenty wokalno – taneczne na Festiwalu Integracyjnym „Muzyką Do Nieba”, który organizowany był po raz kolejny na błoniach Sanktuarium MB Ostrobramskiej. Sponsorem nagród była firma Wtórpol, która obdarowała uczestników słodyczami, a instytucje czekami. Nasz czek zamieniliśmy na nowy sprzęt komputerowy, który posłuży wszystkim w pracowni komputerowej.
W maju pojechaliśmy do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „Tajemniczy ogród”. Następnie poszliśmy do pobliskiej Galerii „Słoneczna”, gdzie zjedliśmy obiad i zrobiliśmy zakupy.
W czerwcu grupa uczestników wzięła udział w VIII Integracyjnym Rajdzie Rowerowym, który zorganizowany był przez Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych. W tym roku trasa rajdu wiodła przez Suchedniów, gdzie na stadionie „ORLICZ” mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Także w czerwcu nasza drużyna wzięła udział w Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Kałkowie – Godowie. Jedna z uczestniczek zdobyła brązowy medal w kategorii biegu na wózkach. W tym samym miesiącu zagrał dla nas zespół Partyzant. Kameralny koncert odbył się dzięki panu Sławkowi Kowalikowi ze Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
We wrześniu natomiast tradycyjnie już świętowaliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu zaprosiłyśmy naszych chłopców do pizzerii „Gruby Benek”. Dodatkowo obdarowałyśmy naszych panów słodyczami.
W październiku uczestniczyliśmy w X Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej. W tym miejscu corocznie spotykamy się z innymi osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami z całego powiatu.
W grudniu spotkała nas miła niespodzianka. Odwiedził nas wyjątkowy gość - sam Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich słodkimi prezentami. Rok zakończyliśmy tradycyjnie wspólną warsztatową Wigilią. Upłynęła nam ona w bardzo ciepłej, miłej i rodzinnej atmosferze.
Szczegółowe relacje z każdej imprezy znajdziecie Państwo w zakładce „Aktualności”.

Zmiana adresu kontaktowego

Zmiana adresu kontaktowego 2015-02-09 | 08:59:03

UWAGA!

Zmienił się e-mail kontaktowy Stowarzyszenia. Osoby chcące skontaktować się z Prezesem Stowarzyszenia prosimy o listy na adres: stowarzyszenie.wtz@gmail.com

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt 2014-12-18 | 10:37:41

 

Z życia WTZ - Mikołajki

Z życia WTZ - Mikołajki 2014-12-17 | 12:24:33

   W ubiegłym tygodniu odwiedził nas wyjątkowy gość, a był nim sam Święty Mikołaj. Jego przyjście było wielką niespodzianką i sprawiło nam dużą radość. Mikołaj w tym roku był w wyjątkowo dobrym nastroju. Każdy mógł otrzymać słodki prezent pod warunkiem, że spełni jedno życzenie i zda sprawę ze swoich całorocznych „występków”.
   Okazało się, że w tym roku wszyscy byli wyjątkowo grzeczni więc św.Mikołaj obdarował nas słodkimi prezentami. Zdjęcia z tej wizyty możecie Państwo obejrzeć w naszej Galerii.

 

                                                                                           (opracowanie i zdjecia: D.Sołtys, L.Markiewicz)

Kalendarium - 2013

Kalendarium -  2013 2014-11-14 | 10:21:10

    W  dniu  11  stycznia po raz kolejny wzięliśmy udział w aukcji na rzecz WOŚP. Jak co roku jej organizatorem było Gimnazjum Nr 1. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegacje młodzieży ze skarżyskich szkół oraz lokalne media. Tradycyjnie już nasz Warsztat przekazał na licytację prace wykonane przez uczestników. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem i szybko znalazły nowych właścicieli. Ponadto zebraliśmy wśród uczestników i pracowników kwotę 200 zł, za którą wylicytowaliśmy gadżety Orkiestry. Postanowiliśmy, że w przyszłym roku również wesprzemy tak szczytny cel.

   W czerwcu uczestniczyliśmy w Spartakiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych w Kałkowie – Godowie. Takie zawody odbyły się już po raz piąty i wzięło w nich udział ponad 600 niepełnosprawnych z 28 ośrodków z województwa świętokrzyskiego oraz jedna drużyna z Lublina. Organizatorem Spartakiady był Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie, przy współpracy księdza Zbigniewa Staniosa, kustosza Sanktuarium oraz Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” w Kielcach.  Patronat nad całą imprezą sprawowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski i Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej. Patronat medialny objęło między innymi Echo Dnia. W tym roku nasz Warsztat  reprezentowało dziewięciu uczestników. Spartakiada rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji zawodników i ich opiekunów. Następnie wszyscy przeszliśmy w okolice ołtarza polowego, przy  którym zaproszeni goście dokonali oficjalnego otwarcia imprezy. Hasłem przewodnim tegorocznego współzawodnictwa były słowa Barona Pierr’a de Coubertina : „Przezwyciężenie samego siebie daje największe szczęście”. Zawody rozgrywane były w pięciu konkurencjach: bieg na wózkach, rzut ringo, rzut lotką, przeciągnie liny, rozgrywki piłkarskie. W tym roku przywieźliśmy jeden srebrny medal, który w biegu na wózkach zdobyła dla nas Patrycja. W przerwie między poszczególnymi konkurencjami zwiedziliśmy teren Sanktuarium, między innymi Golgotę, która obrazuje walkę o niepodległość naszego kraju, mogliśmy również zakupić ręcznie wykonane pamiątki w sklepiku prowadzonym przez uczestników ZAZ w Stykowie. Organizatorzy zadbali również o to, by uczestnicy nie byli głodni, wszyscy zjedli kiełbaski z rusztu. W czasie przerwy po zakończeniu rywalizacji sportowej a przed wręczeniem medali oglądaliśmy występ zespołu „NUTA” z Młodzieżowego Domu Kultury  ze Starachowic. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji nad zalewem „Brody”, gdzie zjedliśmy obiad.

       W czerwca również już po raz piąty odbywał się na błoniach przy Sanktuarium MBO Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką Do Nieba”. Imprezę organizowali przedstawiciele Sanktuarium przy wsparciu finansowym firmy Wtórpol. My po raz pierwszy braliśmy udział w części prezentującej dorobek muzyczny. Nasz zespół wokalno-taneczny zaprezentował trzy utwory muzyczne o różnorodnym charakterze. Każdy z ośrodków, który brał udział w przeglądzie otrzymał bon upominkowy na kwotę tysiąca złotych ufundowany przez firmę Wtórpol. Ponadto każdy z występujących uczestników został nagrodzony słodyczami. W przyszłym roku również postaramy się tak dobrze przygotować repertuar.

    Zgodnie z tradycją  warsztatową w dniu 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Wszystkie panie postanowiły zrobić kolegom i podopiecznym niespodziankę. Było to zaproszenie do Kombinatu Formy na uroczysty obiad. Była to również okazja by poznać nowe, ciekawe miejsce w naszym mieście. Kombinat Formy oferuje wiele atrakcji. Zwiedziliśmy  sale do ćwiczeń fitness, siłownię, ring bokserski. Uczestnicy po raz pierwszy mogli być również w kręgielni by spróbować swoich sił i celności. Rozegraliśmy również zawody w cymbergaja, a chłopcy pokazywali swoją siłę na „bokserze”. W restauracji zjedliśmy pyszny obiad  przygotowany przez włoskiego  mistrza kuchni. Wiele osób zamówiło także słodki deser, kawę lub herbatę. W tym czasie wręczone zostały Panom drobne upominki w postaci słodyczy. Do upominku dołączona była wizytówka ze zdjęciem oraz charakterystyką związaną z noszonym imieniem. Takie wizytówki przygotowane zostały przez uczestniczki w czasie zajęć w pracowni komputerowej. Zostały one wręcz entuzjastycznie przyjęte przez Panów, okazało się, że mają poczucie humoru i potrafią śmiać się z własnych niedoskonałości.

     W październiku kilka dni spędziliśmy na zajęciach poza budynkiem Warsztatu. Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni jeździliśmy do lasu  w Majkowie. W związku z okresem tzw. „wysypu” grzybów, a także licznymi doniesieniami o zatruciach nimi postanowiliśmy wzbogacić wiedzę o ten właśnie temat. Dzieliliśmy się na kilka grup, każda z nich miała inne zadania. Osoby, które nie mogły pójść na grzybobranie dbały o podtrzymanie ognia oraz przygotowały śniadanie. Pozostałe grupy pod czujnym okiem instruktorów udawały się na grzybobranie, podczas którego mieli okazję poznawać poszczególne ekosystemy i grzyby w nich występujące. Następnie wspólnie oglądaliśmy okazy przyniesionych grzybów, rozpoznawaliśmy grzyby jadalne i trujące. Oczywiście nie mogło zabraknąć porad  i przepisów związanych z przygotowaniem tego przysmaku. Ponadto wyszukiwaliśmy ciekawe korzenie, gałęzie oraz szyszki, z których w pracowniach wykonujemy ozdoby. Pogoda za każdym razem dopisała wspaniale a las cieszył nasze oczy niezwykłą gamą barw jesieni.

   Piękna jesień zachęciła nas do dalszej podróży. Jeszcze w październiku  pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Naszym celem było zwiedzanie Starego Miasta, które pełne jest śladów historii ojczystej. Wyruszyliśmy ze Skarżyska wczesnym rankiem i po trzech godzinach byliśmy już u stóp Wawelu. Tam też rozpoczęliśmy nasz spacer połączony ze zwiedzaniem grodu Kraka. Słynny Smok Wawelski przywitał nas ognistym podmuchem i zaprosił do wspólnej fotografii.  Następnie okrążyliśmy Wzgórze Wawelskie podziwiając wspaniałą i majestatyczna siedzibę królów. Niestety ze względu na niedostosowanie  do osób niepełnosprawnych nie dane nam było dojechać  na zamkowy dziedziniec. Później urokliwymi uliczkami szliśmy w kierunku Rynku. Podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki, chłonęliśmy magiczną atmosferę  tego miejsca. Po drodze mijaliśmy liczne sklepiki z oryginalnymi wyrobami, odwiedziliśmy mini fabryczkę cukierków, gdzie posmakowaliśmy ręcznie wyrabianych słodkości. Ponieważ była już pora obiadowa skorzystaliśmy z zaproszenia do restauracji „ Gruzińskie Chaczapuri”. Tam nie tylko zjedliśmy pyszny i obfity obiad w stylu gruzińskim, ale także mogliśmy podziwiać elementy sztuki zdobniczej oraz posłuchać muzyki tego regionu. Posileni wyruszyliśmy w dalsza podróż w kierunku Kościoła Mariackiego. Po drodze spotykaliśmy „Żywe pomniki”. Szczególnie podobał  się  wszystkim żołnierz  polski z okresu kampanii wrześniowej oraz rycerz z okresu świetności husarii. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Kościoła Mariackiego ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennic, Bramy Floriańskiej, gdzie podziwialiśmy obrazy krakowskich artystów. Ten czas poświęciliśmy również na zakup obowiązkowych precli, drobnych upominków. Kraków przyjął nas słoneczną i ciepłą aurą , dlatego też pobyt na magicznym Rynku Głównym był niezwykle przyjemny. Zmęczeni przysiedliśmy u stóp Adama Mickiewicza, stąd też mogliśmy wysłuchać słynnego hejnału oraz pozdrowić hejnalistę. Oczywiście przez cały nasz pobyt towarzyszyły nam gołębie, które są stałym elementem krajobrazu. W drodze powrotnej do autokaru przeszliśmy przez kolorowe o tej porze Planty.

   W listopadzie zachęceni licznymi reklamami telewizyjnymi oraz recenzjami postanowiliśmy obejrzeć polską produkcję „Chce się żyć”. Film poruszał  problem życia z niepełnosprawnością, pokazywał postawy ludzi zdrowych nie tylko w rodzinach osób chorych, ale także w ośrodkach opieki i wsparcia. Obraz ten wywołał zarówno u uczestników jak i pracowników wiele wzruszeń. Wielu uczestników podkreślało, że w niektórych momentach mieli wrażenie, że przenoszą się w swoje dzieciństwo. Wskazywali także na fakt uświadomienia części osób zdrowych jak ważna jest godność człowieka, bez względu jak mocno jest ograniczony fizycznie. Film ten stał się przedmiotem dyskusji w Warsztacie przez kilka następnych dni.  Oprócz seansu filmowego mieliśmy również okazję obejrzeć nasz rodzimy ośrodek kultury tuż po gruntownym remoncie. Po latach zaniedbania też wygląda bardzo okazale. Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa podniebnych zdjęć wykonanych przez skarżyską grupę paralotniarzy.

   W grudniu grupa uczestników wraz z opiekunami wyjechała do Staszowa na coroczną prezentację działań artystycznych osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego. W tym roku oprócz ozdób świątecznych nasi uczestnicy przygotowali występy wokalne. Imprezie towarzyszył kiermasz oraz wystawa prac plastycznych i ozdób świątecznych wykonanych przez niepełnosprawnych artystów. Prace chętnie kupowane były z przeznaczeniem na prezent. Gospodarze przygotowali również pyszny obiad dla wszystkich zaproszonych gości. Dzień upłynął miłej atmosferze, nasi uczestnicy dobrze wywiązali się ze swoich zadań.         

   Rok zakończyliśmy wspólną wieczerzą wigilijną, która odbyła się w sali CivitasChristiana. Gościliśmy na niej Panią Prezes D.Janiec oraz Panią Wiceprezes Marię Szymalę. Wspólnie zadbaliśmy o świąteczny wystrój, a grupa z pracowni gospodarstwa domowego przygotowała smaczne potrawy. Spotkanie upłynęło w prawdziwie rodzinnej, ciepłej i świątecznej atmosferze.                                                                                                                               

 

 

Z wizytą w Sanktuarium

Z wizytą w Sanktuarium 2014-10-21 | 09:21:52

   W poniedziałek 6 października już po raz 10 odbyła się Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Wzięły w niej udział osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi rodzinami i opiekunami, nauczyciele i terapeuci oraz władze naszego miasta.
   Uroczystą Mszę Św. odprawił kustosz Sanktuarium ks. J Karbownik. Następnie w kaplicy Miłosierdzia odbyło się Zawierzenie Matce Bożej, po którym każdy otrzymał specjalne błogosławieństwo. Po nabożeństwie wysłuchaliśmy klasycznych pieśni w wykonaniu chóru gregoriańskiego z Londynu.
   Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku spotkamy się w tym magicznym miejscu. 


 

 

 

 

 

Z życia Warsztatu

Z życia Warsztatu 2014-10-16 | 09:19:43

 

30 września zabrałyśmy naszych chłopców do pizzerii "Gruby Benek" w Galerii Handlowej Hermes. Chciałyśmy w ten sposób uczcić przypadające na ten dzień święto Chłopców. Dodatkowo obdarowałyśmy naszych panów słodyczami. Po zjedzeniu pizzy wspólnie poszliśmy jeszcze na kawę i ciastko. Będąc w Galerii Handlowej nie sposób było oprzeć się zakupom. Każdy udał się do wybranego przez siebie sklepu. Dziewczyny bardziej interesowała moda, biżuteria i kosmetyki a chłopców Empik, w którym mogli zakupić książki i płyty. Był to dla nas wszystkich bardzo miły dzień, który będziemy długo pamiętać.

Kalendarium - 2012

Kalendarium - 2012 2014-09-23 | 12:22:58

   Rok 2012 rozpoczęliśmy od udziału w aukcji charytatywnej na rzecz WOŚP. Tradycyjnie już przekazaliśmy do sprzedaży wiele drobnych prac plastycznych, które specjalnie na tę okazję przygotowano w pracowniach. Sami również podczas akcji, która odbywała się w ZSP Nr1 wylicytowaliśmy orkiestrowe gadżety.
   W styczniu na zaproszenie pracowników Biblioteki Publicznej w Suchedniowie zorganizowaliśmy wystawę prac wykonanych w Warsztacie. Mieszkańcy mogli przez miesiąc oglądać obrazy olejne, obrazy haftowane, kartki okolicznościowe oraz ozdoby świąteczne. Oprócz prac plastycznych na wystawie swoją poezję prezentowała L.Markiewicz. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w końcowych dniach prace były dostępne w sprzedaży. W efekcie niewiele z nich wróciło do Warsztatu.
   Kolejne wystawy i kiermasze zorganizowaliśmy już na terenie miasta, tematem przewodnim była Wielkanoc. Sprzedaliśmy wiele ozdób i stroików pozyskując jednocześnie pieniądze na bieżące potrzeby rehabilitacji społecznej.
   W czerwcu udaliśmy się z wizytą do Ostrowca Świętokrzyskiego na zaproszenie zaprzyjaźnionego WTZ przy ulicy Rzeczki. Na imprezę nazwaną „Wakacyjną przygrywką” przybyły również drużyny z sześciu innych placówek. Podczas integracyjnego spotkania, które przebiegało na świeżym powietrzu, zaplanowano wiele ciekawych konkurencji. Były to między innymi: malowanie twarzy, przeprawa przez rzekę, przeciąganie liny, konkurs tańca z balonem, toczenie piłki paletką, wyścig z hula-hop. Wszystkie konkurencje zostały tak zorganizowane, aby sprawiły wiele radości i zadowolenia wszystkim uczestnikom imprezy. Do zabawy zostali również wciągnięci opiekunowie drużyn oraz Kierownicy Warsztatów, rywalizacja była na dalszym planie. Po przeliczeniu wszystkich punktów jurorzy uznali, że drużyny zajęły exaequo pierwsze miejsce. Tego dnia pogoda dopisała, dobry nastrój udzielał się każdemu. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze.
   Także w czerwcu uczestniczyliśmy w kolejnych sportowych rozgrywkach, tym razem w Kałkowie – Godowie. Po raz kolejny odbywała się tam spartakiada sportowa „Golgota Świętokrzyska”. W zawodach uczestniczyło ponad 450 niepełnosprawnych zawodników z całego województwa. Wzięliśmy udział w czterech konkurencjach: rzucie ringo, rzucie lotką do tarczy, przeciąganiu liny oraz wyścigach na wózkach. W ostatniej konkurencji nasi zawodnicy zdobyli aż trzy medale: złoty, srebrny i brązowy. Ostatecznie całą Spartakiadę wygrał ŚDS w Starachowicach i on otrzymał Puchar Przechodni Marszałka Województwa. W przerwie między konkurencjami zwiedziliśmy teren Sanktuarium, pojechaliśmy również nad pobliski zalew w Brodach. Tegoroczna spartakiada przyniosła wiele radości i zadowolenia. Postanowiliśmy za rok znowu spróbować swoich sił w sportowym współzawodnictwie.
   We wrześniu pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Głównym naszym celem było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które jest częścią Muzeum Narodowego. Niestety ze względu na brak dostosowania dla osób niepełnosprawnych mogliśmy podziwiać jedynie ekspozycję wokół budynku. Zgromadzono tam wiele eksponatów z I i II wojny światowej. Widzieliśmy samoloty, helikoptery, czołgi, rakiety, wozy bojowe radzieckie, amerykańskie i niemieckie. Szczególnie zainteresował nas wóz bojowy skonstruowany przez polskich inżynierów o wdzięcznej nazwie „Kubuś”, który był wykorzystywany w czasie Powstania Warszawskiego. Dodatkową atrakcję stanowiła możliwość wejścia do śmigłowca bojowego Mi-8T. Część uczestników weszła do helikoptera i usiadła za sterami – mogła poczuć się jak prawdziwi piloci. Następnie udaliśmy się na spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Po drodze mijaliśmy pomniki Charlsa de Gaulle, Mickiewicza, Pałac Branickich, Pałac Staszica. Na Nowym Świecie zatrzymaliśmy się również na obiad. Później ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie, tym razem już na Krakowskie Przedmieście. Kolejno mijaliśmy Bazylikę św. Krzyża, Pałac Krasińskich w którym mieści się Akademia Sztuk Pięknych, Pałac Potockich – dziś siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kościół św. Anny z warszawskim duszpasterstwem akademickim, Pałac Prezydencki – siedziba Prezydenta RP. Chwilę zatrzymaliśmy się na Placu Zamkowym pod kolumną Zygmunta III Waza i stamtąd mogliśmy obejrzeć panoramę Stadionu Narodowego, który jest zlokalizowany po drugiej stronie Wisły. Później poszliśmy do Katedry Wojska Polskiego oraz na Plac Krasińskich aby zobaczyć bardzo ciekawy pomnik poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Pomnik przedstawia monumentalne postacie młodych mężczyzn, którzy brali udział w walkach o Warszawę. Następnie szliśmy Starówką do Parku Fontann znajdującego się przy Wisłostradzie, tam mogliśmy podziwiać wodny spektakl. Tu również dłużej odpoczywaliśmy, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej z Warszawy do Skarżyska widzieliśmy z autokaru samoloty pasażerskie sterujące z lotniska Warszawa Okęcie. Wszyscy uczestnicy podsumowali ten wyjazd jako bardzo udany, zrobiliśmy wiele zdjęć, które z przyjemnością będziemy oglądać w Warsztacie.
   We wrześniu również wybraliśmy się z wizyta do Starachowic, gdzie na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego „Lubianka” odbył się III Turniej Warsztatowy Gier i Zabaw zorganizowany przez tamtejszy Warsztat Terapii Zajęciowej. Impreza odbyła się pod patronatem starosty starachowickiego. W zawodach wzięło udział prawie stu uczestników z zaprzyjaźnionych WTZ – ów. Rozegrano dziewięć konkurencji o charakterze sportowym, po zakończeniu których zawodnicy mogli zregenerować siły przy poczęstunku. Zorganizowano też sportowy quiz o tegorocznych Mistrzostwach Europy w piłce nożnej oraz Igrzyskach Olimpijskich i niedawno zakończonej Paraolimpiadzie. Nasi dwaj koledzy okazali się nie do pokonania, swoją wiedzą znokautowali pozostałych zawodników. Na zakończenie wszyscy wspólnie bawili się przy muzyce.
   W październiku po raz kolejny uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Spotkanie to organizowane było przez Dyrekcję oraz nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku-Kam. W pielgrzymce wzięły udział osoby niepełnosprawne, rodzice, terapeuci z powiatu skarżyskiego. Dla nas było to szczególnie ważne spotkanie, gdyż wspólnie modliliśmy się za zmarłego uczestnika i kolegę Piotra. W drugiej części spotkania uczestniczyliśmy w koncercie zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Zespół ten zaprezentował piosenki pielgrzymkowe i oazowe, ich radosna atmosfera udzielała się wszystkim uczestnikom, którzy chętnie przyłączyli się do śpiewania i wspólnej zabawy.
   26 października odbyło się spotkanie z poezją zorganizowane w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych. Oprócz nas wzięli w nim udział nauczyciele i uczniowie z tutejszej placówki oraz uczestnicy z WTZ przy ul.Równoległej. Pierwszą część spotkania stanowił piękny i nostalgiczny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów. Druga cześć spotkania w całości poświęcona została naszej koleżance i uczestniczce Lidii Markiewicz, która już od kilku lat pisze wiersze. Spotkanie to było okazją do zaprezentowania jej drugiego już tomiku poezji, który został przygotowany w Warsztacie. Koledzy i koleżanki z obydwu Warsztatów mile zaskoczyli Lidkę recytując jej utwory. Następnie ona sama zaprezentowała kilka nowych utworów. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania, a autorka nagrodzona pięknymi kwiatami. W zamian podarowała zebranym swoje tomiki wierszy opatrzone autografem. Spotkanie upłynęło w miłej i nastrojowej atmosferze.
   Już od listopada każdy dzień był bardzo pracowity. Rozpoczęliśmy bowiem przygotowania do kiermaszów bożonarodzeniowych. Odbyły się one w Szpitalu Miejskim, Przychodni Kolejowej oraz budynku WTZ. Nasi stali klienci i tym razem nie zawiedli, a nowi mieli okazję zobaczyć, że ludzie niepełnosprawni przejawiają zdolności artystyczne oraz mają własne pasje. Dużym powodzeniem cieszyły się bombki ozdabiane na różne sposoby: malowane ręcznie, cekinowe, a także okolicznościowe stroiki.
   Rok zakończyliśmy spotkaniem wigilijnym, na które już tradycyjnie zaprosiliśmy panią Prezes. Już klika dni wcześniej rozpoczęliśmy przygotowanie do tej uroczystości. Wspólnie ubraliśmy choinkę, przygotowaliśmy świąteczny wystrój, a uczestnicy z pracowni gospodarstwa domowego przygotowali uroczystą kolację, na której nie mogło zabraknąć ryb, czerwonego barszczu i kompotu z suszu. Świąteczną atmosferę tworzyły dodatkowo piękne polskie kolędy. Rok zakończyliśmy w optymistycznych nastrojach.

Kalendarium - 2011

Kalendarium - 2011 2014-09-15 | 10:47:05

   Rok ten rozpoczęliśmy grając w największej orkiestrze świata. Po raz kolejny już nie tylko podarowaliśmy nasze prace na aukcję WOŚP, ale sami braliśmy udział w licytacjach. Aukcja odbyła się w Gimnazjum Nr 1 i brała w niej udział młodzież ze skarżyskich szkół oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu.
   Jeszcze w styczniu zagościliśmy w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie obejrzeliśmy sztukę pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Spektakl powstał na podstawie jednej z książek Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem. Wiele osób znało opowieść o życiu dziewczyny zarówno z książek, jak i adaptacji telewizyjnej. Byliśmy więc ciekawi jak poradzą sobie aktorzy. Spektakl był bardzo ciekawy i lekki w odbiorze. Reżyser zadbał nie tylko o ciekawą dekorację, ale również o stronę muzyczną. Przedstawienie pełne było śpiewu i tańca. Czas mijał szybko i nim się spostrzegliśmy aktorzy wprowadzili nas w dorosłość głównej bohaterki. Z żalem rozstawialiśmy się z rudowłosą Anią. Po spektaklu poszliśmy na spacer „Sienkiewką”, która dodatkowo wypiękniała dzięki świątecznej dekoracji. To był dla nas wszystkich bardzo miły dzień.
   W tym roku również rozpoczęliśmy zbieranie plastikowych nakrętek. A wszystko zaczęło się od chłopca o imieniu Kuba, który bardzo potrzebował specjalistycznego wózka. Już wcześniej pracownicy szkoły, rodzina i przyjaciele gromadzili nakrętki, ale wciąż było ich za mało. Z inicjatywy Pani Prezes Danuty Janiec rozpoczęliśmy więc wielkie zbieranie pod hasłem „Całe Skarżysko zbiera nakrętki”. Do akcji włączyli się także mieszkańcy okolicznych gmin. W przeciągu trzech miesięcy udało się zebrać brakującą cześć nakrętek i już w czerwcu Kuba mógł już cieszyć się upragnionym wózkiem. Uroczyste przekazanie sprzętu nastąpiło podczas zakończenia roku szkolnego w SP Nr 5. Na tym nasza akcja nie zakończyła się. Mieszkańcy nadal przynosili nakrętki więc Pani Prezes postanowiła kontynuować akcję ich zbierania. Tym razem jednak postanowiła pomóc większej liczbie potrzebujących. Tak narodziła się idea „Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego”.
   W okresie letnim wiele zajęć odbywało się w plenerze. Wyjeżdżaliśmy do lasu gdzie zbieraliśmy ciekawe gałęzie, korzenie i szyszki, które już od lat wykorzystujemy do wykonania ozdób świątecznych. Na łasuchów czekały także smaczne leśne owoce. Wyjazdy takie były również doskonałą okazją do zacieśniania więzi koleżeńskich oraz lepszego wzajemnego poznawania się.
   W listopadzie uczestniczyliśmy po raz kolejny w X Festiwalu Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych organizowanym w hali widowiskowo – sportowej w Staszowie. Uczestnikami Festiwalu byli podopieczni środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej, którzy prezentowali swój dorobek artystyczny. Impreza miała na celu przybliżenie problemu niepełnosprawności oraz propagowanie twórczości artystycznej osób o obniżonej sprawności ruchowej oraz intelektualnej. Prezentowaliśmy prace powstałe w pracowniach: plastycznej, robótek ręcznych oraz technicznej. Rękodzieło cieszyło się dużym zainteresowaniem.
   15 grudnia w siedzibie naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej odbył się dzień otwarty. Dzięki portalowi „skarżysko 24.pl” mogliśmy zaistnieć wirtualnie. Portal przygotował fotoreportaż o naszym WTZ. Podczas dnia otwartego wszyscy zainteresowani mieli okazję zobaczyć naszych podopiecznych podczas zajęć oraz podziwiać wykonane przez nich prace.  
   W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy dwa kiermasze ozdób świątecznych. Pierwszy z nich odbył się w Urzędzie Miasta, drugi zaś w budynku Przychodni Kolejowej. Prezentowaliśmy tam i jednocześnie sprzedawaliśmy wykonane przez nas prace. Środki uzyskane ze sprzedaży naszych prac zostaną wykorzystane na rehabilitację społeczną.
   Tradycyjnie rok naszej działalności zakończyliśmy spotkaniem wigilijnym, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy i pracownicy WTZ. Swoją obecnością zaszczyciła nas: Prezes Stowarzyszenia Pani Danuta Janiec oraz Pani Maria Szymala – Wiceprezes Stowarzyszenia. Pani Maria Szymala przygotowała dla pracowników niespodziankę w postaci dyplomów z podziękowaniami. Pani Danuta Janiec została nagrodzona za działalność charytatywną, Pani Jadwiga Krajcarz uhonorowana została statuetką za efektywne prowadzenie Warsztatu. Nie zapomniano również o Panu Krzysztofie dbającemu o codzienny, bezpieczny transport naszych podopiecznych. Moment wręczenia dyplomów był bardzo wzruszający i podniosły.
   W ciągu całego roku nie zabrakło również stałych imprez okolicznościowych, takich jak: Dzień Kobiet, Śniadanie Wielkanocne, Tłusty Czwartek, Dzień Chłopaka.

Kalendarium - 2010

Kalendarium - 2010 2014-09-03 | 14:03:03

   Rok ten rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. W styczniu odbyliśmy mini - tournee z jasełkowym przedstawieniem kukiełkowym. Odwiedziliśmy przedszkola w naszym mieście i w Skarżysku- Kościelnym. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie przez młodych widzów.
   W lutym uroczyście zakończyliśmy karnawał. Zorganizowaliśmy zabawę „ostatkową”, której dodatkową atrakcją była możliwość wyrażenia własnej pomysłowości poprzez przygotowanie strojów karnawałowych. Zaprojektowano je pod czujnym okiem instruktorek. Większość uczestników zabawy była przebrana karnawałowo, a niektórych osób nie można było rozpoznać na pierwszy rzut oka.
   Także w lutym pojechaliśmy do radomskiego Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego, w którym prezentowany był spektakl pt. „ Awantura o Basię”. Zastosowano w nim nowatorskie połączenie techniki multimedialnej z tradycyjną grą aktora na scenie. Ponadto sztuka wzbogacona była dużą ilością muzyki oraz tańca, co znacznie uprzyjemniło i urozmaiciło jej odbiór. Wyjazd był tym cenniejszy, iż wielu z uczestników było w teatrze po raz pierwszy i nigdy wcześniej nie mieli bezpośredniego kontaktu z aktorem na scenie. Wszyscy oglądali sztukę w skupieniu i z ogromnym zaciekawieniem. W budynku teatru obsługa techniczna otoczyła nas życzliwą opieką

i znacznie ułatwiła nam przemieszczanie się do sali widowiskowej udostępniając windę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Teatr tak nas oczarował, że w kolejnym miesiącu pojechaliśmy do Kielc na spektakl pt. „Mały Książę”. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, oglądaliśmy je ze wzruszeniem, szczególnie że w całej treści spektaklu była ukryta głęboka prawda o tym jacy jesteśmy, o czym po cichu marzymy, jak odnosimy się do innych ludzi. Uczestnicy zwrócili uwagę, iż w kieleckim teatrze panuje bardzo specyficzny klimat i atmosfera, którą podkreśla stylowy wystrój. Tu również spotkaliśmy się z bardzo miłymi gestami ze strony pracowników teatru. Ze względu na starą konstrukcję budynku niestety nie ma w nim windy, ale panowie z obsługi technicznej bardzo sprawnie wnieśli na piętro wszystkich uczestników na wózkach inwalidzkich. Był to kolejny dowód na to, iż potrzeby osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane przez społeczeństwo.
   W kwietniu grupa uczestników brała udział w imprezie poświęconej życiu twórczości Fryderyka Chopina. Jej organizatorem był Zespół Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo oraz Szkoła Muzyczna w Skarżysku. Impreza składała się z 2 części. Pierwszą stanowiło wykonanie utworów Chopina przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej, w drugiej zaś odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości naszego kompozytora . W konkursie brały udział reprezentacje ze wszystkich Szkolnych Ośrodków Specjalnych, WTZ – ów, Domów Samopomocy. Każda

z drużyn musiała odpowiedzieć na 3 wylosowane przez siebie pytania, które dotyczyły zarówno życia Chopina jak i jego dzieł muzycznych. Nasza drużyna składała z 3 osób. Każda z nich samodzielnie zgłębiała tajniki wiedzy o życiu kompozytora, wspólnie natomiast słuchali wybranych utworów muzycznych. Należy podkreślić, że nasi uczestnicy bardzo dobrze zaprezentowali się podczas konkursu, bez trudu odpowiedzieli na wszystkie zadawane im pytania. Impreza ta była jednym z elementów obchodzonej w tym roku 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a honorowy patronat objął starosta skarżyski Jerzy Żmijewski. Sponsorami nagród byli: Bank Spółdzielczy oraz Radio Kielce i Zakłady Energetyczne w Skarżysku.
   W czerwcu braliśmy udział w Integracyjnym Rajdzie Rowerowym. Zorganizowali go nauczyciele z Zespołu Placówek Specjalnych dla Niepełnosprawnych Ruchowo –Małgorzata Niewęgłowska—Chała oraz Jerzy Dobaj. W rajdzie wzięli udział uczestnicy i opiekunowie ze skarżyskich Szkolnych Ośrodków Specjalnych, WTZ-ów, Domów Samopomocy. Trasa rajdu wiodła przez las wokół Rejowa, Stokowiec, osiedle Skałka i liczyła 16 km. Jazda w tak dużej grupie stworzyła możliwość przekazania informacji i praktycznej nauki zachowania bezpieczeństwa w czasie jazdy na rowerze. Ponadto uczyła wrażliwości na potrzeby innych i kształtowała postawę wzajemnej pomocy. Wszyscy chętnie pomagali sobie w pokonywaniu trudności czy usuwaniu awarii sprzętu. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego ,,Rejów’’ przygotowano poczęstunek oraz zacienione miejsce do odpoczynku. Później zmierzyliśmy się w różnych konkurencjach sprawnościowych, m.in. jeździe slalomem, rzutem do kosza oraz próbą najwolniejszego przejazdu. Następnie ruszyliśmy w dalszą podróż przez osiedle Skałka do nowej siedziby Zespołu Placówek – na ulicę Szkolną. Ten etap okazał się być najtrudniejszym, zmęczeni, z trudem pokonywaliśmy wzniesienia terenu. Nikt jednak nie zamierzał rezygnować, wszyscy wykazywali dużą wolę walki. Nasza drużyna w komplecie dojechała do mety. Tam na wszystkich uczestników czekała kiełbaska z grilla, napoje. Na zakończenie rajdu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mimo zmęczenia uczestnicy byli zadowoleni i dumni, że udało im się przezwyciężyć swoje słabości i dotrzeć do wyznaczonego celu.
  W lipcu pojechaliśmy do Jura – Parku w Bałtowie. Miejsce to stało się znane w całej Polsce za sprawą odkrycia polskich paleontologów. W jednym z tamtejszych kamieniołomów odkryli oni ślady dinozaurów żyjących przed kilkoma milionami lat na terenie dzisiejszej Polski. Wycieczkę po Bałtowie rozpoczęliśmy od wędrówki po świecie pradawnych gadów. W parku rozmieszczono kilkanaście eksponatów dinozaurów, które żyły kilka milionów lat temu. O wszystkich eksponatach, które znajdowały się w parku jak żyły i czym się odżywiały opowiadała nam pani przewodnik. Wszystkie dinozaury były wykonane w naturalnej wielkości i rozmieszczone zostały w ciekawej roślinnej scenerii. Na koniec zwiedzania Jura – Parku weszliśmy jeszcze do Muzeum Skamieniałości, gdzie mogliśmy zobaczyć naturalnej wielkości ślad łapy dinozaura, a także jego naturalnej wielkości pazur, ponadto znajdowały się tam skamieniałości pradawnych skorupiaków a także kolekcja skał i minerałów występujących w tamtym czasie na tym terenie. Następnym punktem programu był przejazd po Zwierzyńcu. Wszyscy specjalnym żółtym schoolbusem, również z panią przewodnik, pojechaliśmy na fotograficzne safari. Na terenie kilkudziesięciu hektarów napotkaliśmy kilkanaście gatunków zwierząt. Widzieliśmy tam między innymi: strusie afrykańskie, lamy, alpaki, wielbłądy, daniele, jelenie białe, a także wiele, wiele innych zwierząt. Dodatkowym atutem były piękne tereny oraz urokliwe wąwozy lessowe. Przejazd busem pozwolił nam złapać chwile wytchnienia i odpocząć od upału, ponieważ pogoda nam dopisała i było bardzo ciepło. Po tak licznych atrakcjach wszyscy poczuliśmy głód, poszliśmy więc na zamówiony wcześniej obiad, każdy w mig opróżnił talerz, nie grymasząc ani trochę. Na koniec kupiliśmy pamiątkowe drobiazgi i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
   W sierpniu wybraliśmy się na drugą już w tym roku wycieczkę, tym razem do Sandomierza. Miasto to stało się znane w całej Polsce za sprawą serialu o księdzu Mateuszu. Chcieliśmy zatem zobaczyć słynny Rynek, po którym spacerowali bohaterowie serialu. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od przejścia przez Bramę Opatowską, za którą rozciąga się najstarsza część miasta. Na Rynku obejrzeliśmy wystawę zdjęć wykonanych w mieście i okolicy podczas tegorocznej powodzi, nosiła ona tytuł „Powódź z nieba”. Zdjęcia, które zobaczyliśmy zrobiły na nas duże wrażenie. Starówka bardzo nam się podobała, kamieniczki były odnowione i pomalowane. Niestety mieliśmy problem z poruszaniem się po brukowanych i stromych ulicach Starego Miasta. Mimo trudności udało się zobaczyć Zamek, Ucho Igielne, Ratusz. Przy jednej z uliczek odkryliśmy sklepik, w którym uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia ,,Tratwa’’ prezentowały i sprzedały swoje prace. W sklepiku mogliśmy podziwiać ozdoby ze sklejki i drewna, witraże oraz obrazy malowane na płótnie. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na zakupy, ponieważ każdy chciał mieć jakaś drobna pamiątkę. Dużą popularnością cieszyły się „Krówki Sandomierskie”, które specjalnie zapakowano w okolicznościowe papierki – na każdym z nich było wydrukowane zdjęcie wraz z opisem sandomierskiego zabytku. Tak więc rozkoszując się smakiem krówek mogliśmy uzupełnić wiadomości historyczne. Wycieczka była bardzo interesująca, wiele osób po raz pierwszy odwiedziło to piękne miasto.
   Rok zakończyliśmy w świątecznej atmosferze spotkania wigilijnego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezydent Miasta Roman Wojcieszek, Starosta Michał Jędrys, Dyrektorzy PCPR – B.Burchart i Ł.Wojciechowski oraz członkowie Stowarzyszenia. Dla gości przygotowaliśmy okolicznościowe przedstawienie pt.”Cicha noc”. Wszyscy aktorzy starali się jak najlepiej odegrać swoje role i dobrze zaprezentować się publiczności. Przedstawienie zostało nagrodzone owacjami, goście byli zachwyceni kunsztem aktorskim uczestników. Ważnym dla nas momentem tego wieczoru było złożenie podziękowań pani Zofii Kozłowskiej za wieloletnią pomoc i współpracę z naszym Warsztatem. Pani Kierownik w imieniu członków Stowarzyszenia, pracowników i uczestników wręczyła pani Kozłowskiej dyplom, przyznając jej przedsiębiorstwu tytuł „Firma Wielkiego Serca”. Następnie zgodnie z tradycją podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia.
   W tym roku mieliśmy kilkakrotnie okazję zaprezentować się na szerszym forum. We wrześniu zorganizowaliśmy wystawę podczas jubileuszu Gminy Skarżysko-Kościelne, braliśmy również udział w dożynkach gminnych w Sadku. Ponadto tradycyjnie już organizowaliśmy kiermasze z okazji świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Grzybobranie czas zaczynać

Grzybobranie czas zaczynać 2014-09-02 | 10:39:58


   Piękna pogoda zachęciła nas do wyjazdu w plener. Pojechaliśmy do Majkowa, gdzie od kilku już lat mamy przygotowane miejsce na ognisko. Las nas nie zawiódł i hojnie obdarował. W czasie spaceru każdy znalazł piękne okazy prawdziwków, maślaków, koźlaków, kurek. Rozpoczęliśmy również gromadzenie szyszek i ciekawych gałązek, z których zimą wykonamy ozdoby świąteczne. Oczywiście na takiej wyprawie nie mogliśmy być głodni. Chłopcy pod kierunkiem instruktora rozpalili ognisko a my piekliśmy kiełbaski oraz ziemniaki. W lesie wszystko smakowało wspaniale. Mamy nadzieję, że
złota polska jesień będzie w tym roku długa, a nam uda się jeszcze nie raz spędzić miłe chwile na łonie natury.
 

 

 


 

 

 

 

 

 
 Kalendarium - 2009

Kalendarium - 2009 2014-07-01 | 09:52:40

   W związku ze zbliżającym się dniem świętego Walentego wybraliśmy się do kieleckiego Kinopleksu. Uczestnicy wybrali komedię animowaną „Madagaskar 2”. Po sukcesie pierwszej części wszyscy chcieli zobaczyć kontynuację. Na filmie wszyscy śmiali się do łez. Następnie w ramach treningu ekonomicznego wyruszyliśmy na zakupy w Galerii „Echo”. Wiele osób korzystając z licznych promocji zakupiło odzież i inne przydatne akcesoria.
   W czerwcu nasza drużyna wzięła udział w IX już Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora PCPR, który odbywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim. W rozgrywkach brały udział drużyny z okolicznych WTZ-ów. Dwaj nasi reprezentanci dotarli do półfinału, jeden z nich zajął w końcowej klasyfikacji III miejsce. Pani Kierownik odebrała z rąk Dyrektora PCPR nie tylko nagrody i dyplomy dla Warsztatu oraz wszystkich zawodników z drużyny ale również zaproszenie na kolejną, przyszłoroczną edycję turnieju. Była to jednocześnie doskonała mobilizacja do całorocznego treningu.
   W tym samym miesiącu pojechaliśmy również do Ćmielowa, aby zwiedzić Żywe Muzeum Porcelany znajdujące się w najstarszej fabryce produkującej wyroby z porcelany. Fabryka „As” kultywuje tradycję ręcznej produkcji. Powstają tu zarówno figurki jak i przedmioty użytkowe. Ciekawostką były obrazy malowane na porcelanowych płytach. Wyroby z tej fabryki znane są na całym świecie, a niektóre egzemplarze trafiły do rak znanych ludzi, m.in. Krzysztofa Pendereckiego oraz Billa Clintona. Muzeum zwiedzaliśmy w towarzystwie pani przewodnik, która szczegółowo wyjaśniała, a także prezentowała kolejne fazy produkcji. Poznaliśmy również historię garncarstwa, od której wywodzi się ćmielowska tradycja produkcji porcelany. Zwiedzanie muzeum zakończyliśmy wizytą we wzorcowni oraz przyfabrycznym sklepiku, w którym można było nabyć oryginalne kubeczki, talerzyki czy figurki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Opatowie. Miasteczko zostało pięknie odrestaurowane, a kamieniczki wokół Rynku tworzyły wspaniała atmosferę. Tam zjedliśmy również obiad, czekając jednocześnie na przejście burzy, która rozszalała się nad miastem. Wycieczka upłynęła w miłej atmosferze, w drodze powrotnej wszyscy prezentowali zakupione drobiazgi.
   2 lipca w naszym województwie rozpoczęły się Letnie Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Inauguracja odbyła się w kieleckim amfiteatrze „Kadzielnia”. Delegacja z naszego Warsztatu również uczestniczyła w tej uroczystości. W tegorocznych igrzyskach uczestniczyło ponad tysiąc zawodników z całej Polski. Inauguracja rozpoczęła się przemarszem poszczególnych drużyn, każda z nich pięknie prezentowała się w specjalnie na te okazję przygotowanych strojach. Ważnym momentem było złożenie przysięgi przez zawodników, trenerów oraz sędziów. Zawodnicy zobowiązali się do uczciwej rywalizacji, sędziowie przyrzekli obiektywnie oceniać a trenerzy gorąco zagrzewać do walki. Następnie wciągnięto flagę na maszt a wybrani zawodnicy zapalili znicz olimpijski. Warto zaznaczyć, iż ceremoniał nie odbiegał od tego, który zobaczyć możemy na olimpiadach, gdyż organizacja Olimpiady Specjalne ma prawo do używania flagi oraz stosowania ceremoniału przewidzianego dla tradycyjnych igrzysk sportowych. Dodatkową atrakcja był występ Andrzeja Piasecznego (Piaska). Ciekawy program przygotował również Kielecki Teatr Tańca. Zakończeniem uroczystości był wspaniały pokaz sztucznych ogni. Wieczorne niebo przez długi czas rozświetlały coraz to piękniejsze kolorowe rozety.
   5 lipca uczestniczyliśmy w jubileuszu naszych młodszych kolegów z WTZ w Szydłowcu. Placówka ta obchodziła 5 rocznicę swojej działalności. Uczestnicy wraz z instruktorami przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Stowarzyszenie prowadzącego Warsztat oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych WTZ-ów. Po części oficjalnej przyszedł czas na tort oraz zabawę taneczną. Zespół muzyczny stworzył doskonałą atmosferę do zabawy, wszyscy chętnie pląsali w rytm znanych przebojów.
   We wrześniu pojechaliśmy na kolejną wycieczkę, tym razem do naszej stolicy. Chcieliśmy zobaczyć Park Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto oraz Powązki – Cmentarz Wojskowy oraz zrobić zakupy w Centrum Handlowym „Arkadia”. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Ogrodzie Saskim, gdzie spotkaliśmy się z wcześniej umówioną panią przewodnik. Następnie przeszliśmy do Grobu nieznanego Żołnierza, gdzie zobaczyliśmy, jak zmienia się wojskowa warta. Później wyruszyliśmy Krakowskim przedmieściem w Stronę Starówki. Przeszliśmy obok Pałacu prezydenckiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Kościoła Akademickiego pod wezwaniem św.Anny i tak dotarliśmy do Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta. Po dość szybkim spacerze po Starówce pojechaliśmy na Cmentarz Wojskowy – Powązki. Spacerując cmentarnymi alejkami raz po raz przechodziliśmy obok nagrobków sławnych ludzi. Zapaliliśmy znicze młodym żołnierzom z batalionu „Parasol” i „Zośka” w kwaterze powstańczej, na grobie Jacka Kuronia, prof. Geremka, płk.Kuklińskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Władysława Kopalińskiego, Zbigniewa Religi oraz wielu znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i sportu. Spacer po Cmentarzu Powązkowskim był dla wszystkich doskonałą lekcją historii Polski. Ostatnim punktem wycieczki były zakupy w największym warszawskim centrum handlowym – „Arkadii”. Tam zjedliśmy obiad, pożegnaliśmy się z miłą panią przewodnik i udaliśmy się na zakupy. Do Skarżyska wróciliśmy późnym wieczorem, trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
   We wrześniu również wystawialiśmy nasze prace podczas Powiatowych Dożynek, które odbywały się na „Plantach”. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców uczestniczących w imprezie. Gościliśmy również Prezydenta Miasta, pana Wojcieszka, który zakupił drobne upominki. Dla nas była to ważna wystawa, gdyż pokazywała, że osoby niepełnosprawne mają talent i ogromne możliwości.
   W tym roku przygotowania do spotkania wigilijnego rozpoczęliśmy już w październiku. Przygotowywaliśmy bowiem jasełkowe przedstawienie kukiełkowe. Musieliśmy więc przygotować lalki oraz zadbać o odpowiednią scenografię oraz nagrać płytę z podkładem. Udało się wszystko przygotować na czas i 16 grudnia mogliśmy zaprezentować program naszym gościom. Podczas spotkania uhonorowaliśmy panią Annę Jóźwik właścicielkę firmy handlowej „Hana” dyplomem „Firma wielkiego serca”. Chcieliśmy w ten sposób podziękować za wieloletnią współpracę i pomoc finansową dla naszej placówki. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością ks. Proboszcz z tutejszej Parafii, dyrektorzy PCPR: pani Bożena Burchart i pan Łukasz Wojciechowski oraz członkowie Stowarzyszenia. „Jaka Wigilia, taki cały rok” – zgodnie z tym powiedzeniem mamy nadzieję, że przyszły rok upłynie w równie miłej atmosferze, pełnej przyjaźni i miłości.

Kalendarium - 2008

Kalendarium - 2008 2014-06-30 | 10:30:00

   Ważnym tegorocznym wydarzeniem był zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie i Warsztat "Konkurs na kartkę wielkanocną". Udział w nim wzięli podopieczni z WTZ-ów całego niemal województwa świętokrzyskiego. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Pan Roman Wojcieszek. Konkursowi przyświecało hasło „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Jego celem była promocja twórczości osób niepełnosprawnych, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Prace oceniało niezależne jury złożone z profesjonalnych plastyków na czele z panią Ewą Kierkowską. W dniu spotkania z uczestnikami podczas ogłoszenia wyników konkursu odbyła się także aukcja nadesłanych prac, a pozyskane w ten sposób pieniądze przekazaliśmy na wsparcie działań Hospicjum Domowego działającego przy Bractwie MB Miłosierdzia. Na uroczystość wręczenia nagród przybyli przedstawiciele władz Miasta i Powiatu oraz skarżyskich biur parlamentarnych. To również dzięki ich szczodrości udało nam się zebrać dużą kwotę pieniędzy. Na nasz apel odpowiedziało 18 WTZ-ów , których uczestnicy chętnie przekazali swoje prace na tak szczytny cel. Mimo własnej niepełnosprawności, ograniczeń, a czasami i cierpienia okazali serce innym chorym.
   W tym roku także po raz pierwszy nasz Warsztat włączył się w akcję „Pola Nadziei”, której celem jest zbieranie pieniędzy na działalność Hospicjów oraz szerzenie idei hospicyjnej. W naszym mieście działa Hospicjum Domowe prowadzone przez stowarzyszenie, na którego czele stoi pan Antoni Urban. Nawiązaliśmy z nim współpracę 

w czasie organizowanego przez nas konkursu plastycznego. W poszczególnych pracowniach uczestnicy wraz

z instruktorami z różnorodnych materiałów wykonywali żonkile. W sumie zrobiliśmy ponad 300 kwiatów. Zostały one rozdane przez wolontariuszy w zamian za datki pieniężne na rzecz hospicjum. Główna uroczystość odbyła się

20 kwietnia i rozpoczęła się ścięciem świeżych żonkili specjalnie wyhodowanych na skwerze obok SDH Bartek.

W inauguracji udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego oraz mieszkańcy miasta. Byliśmy bardzo dumni, że dzięki naszej pracy udało się zebrać sporą kwotę pieniędzy i w ten sposób pomóc ludziom chorym i cierpiącym. W przyszłym roku postanowiliśmy także włączyć się do akcji hospicyjnej.
   W maju wybraliśmy się do Skansenu – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Jest to bardzo piękny park etnograficzny, którego zadaniem jest zachowanie najcenniejszych zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego. Pierwszym obiektem na naszej trasie była organistówka przeniesiona z Bielin pełniąca rolę apteki, sklepiku oraz pracowni krawieckiej. Na dłużej zatrzymaliśmy się w małym, ale jakże pięknym kościółku z Rogowa. Kolejnymi obiektami na trasie były: wiatrak, dom szewca, chałupy z Rędocina oraz dwór przeniesiony z Suchedniowa. We wnętrzach domów mogliśmy obejrzeć pełne wyposażenie w meble i sprzęty używane w ówczesnych czasach. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wyglądała dawna szkoła. Dodatkową atrakcją pobytu w skansenie było przygotowane dla nas przez pracowników skansenu ognisko. Usmażyliśmy kiełbaski oraz odpoczęliśmy w cieniu olbrzymich drzew. Po ognisku wyruszyliśmy na zwiedzanie wystawy powozów pochodzących z prywatnej kolekcji. Podziwialiśmy pięknie zdobione eleganckie dworskie wozy oraz te skromniejsze używane przez pracowników folwarcznych. Ostatnim punktem naszej wycieczki był zakup pamiątek. W tym dniu pogoda nam dopisywała, było nam miło spędzić czas na łonie natury i przenieść się na chwilę w dawne czasy.
   W czerwcu śladami naszego wielkiego Polaka, Jana Pawła II wyruszyliśmy do jego rodzinnych Wadowic. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od odwiedzenia domu rodzinnego, w którym obejrzeliśmy zebrane pamiątki, sprzęty codziennego użytku oraz wiele zdjęć z lat dziecięcych i młodzieńczych. Później poszliśmy do parafialnego kościoła, w którym chrzczony był mały Karol. Oczywiście będąc w Wadowicach nie mogliśmy nie spróbować słynnych kremówek. Odnaleźliśmy kawiarnię, w której młody Wojtyła rozkoszował się ciastkami. Wszyscy ze smakiem zjedliśmy najsłynniejszą w Polsce kremówkę, wiele osób kupiło ich kilka, aby zabrać ze sobą do domów. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Park Miniatur w Inwałdzie. Znaleźliśmy tam wyskalowane kopie najsłynniejszych budowli nie tylko z Polski, ale z całego świata. Pani przewodnik dokładnie opowiedziała nam o poszczególnych obiektach, a my zrobiliśmy mnóstwo zdjęć. Mimo zmęczenia w drodze powrotnej nikt nie zasnął, wręcz przeciwnie – do domu wracaliśmy ze śpiewem na ustach.
  W czerwcu również pojechaliśmy do Kielc. Odwiedziliśmy Muzeum Zabawek i Zabawy mieszczące się przy Placu Wolności. Muzeum prezentowało kilka wystaw tematycznych, na którym znalazło się kilka tysięcy eksponatów z Polski i zagranicy. Obejrzeliśmy zabawki historyczne i ludowe, lalki, modele samolotów, samochodów, statków, kolejki elektryczne. Wszystkie eksponaty były bardzo ciekawe i wprowadziły nas w świat wspomnień o beztroskim dzieciństwie. Drugim punktem wycieczki był spacer najsłynniejszą ulicą Kielc - popularną „Sienkiewką”. W tych dniach odbywały się bowiem „Dni Kielc”. Wzdłuż całego deptaku ustawione zostały kolorowe kramy z przeróżnym asortymentem. Wszystko można było obejrzeć, dotknąć a nawet spróbować. Nie mogliśmy oczywiście odmówić sobie zakupienia okolicznościowych drobiazgów. Wracaliśmy do Skarżyska radośni choć trochę zmęczeni upałem.
   Korzystając z pięknej, jesiennej aury we wrześniu kilkakrotnie wybraliśmy się do lasu, gdzie od wielu lat mamy przygotowane miejsce do biwakowania. Duża atrakcją było zbieranie grzybów, z których przygotowaliśmy w pracowni gospodarstwa pyszną zapiekankę. Zbieraliśmy również szyszki, ciekawe mchy oraz korzenie, które wykorzystamy do wykonania ozdób na zajęciach warsztatowych.
   W październiku braliśmy udział w kolejnym etapie ,,Pól Nadziei’’. Jednym z etapów tej akcji jest sadzenie cebulek żonkili, które są symbolem nadziei. W tym roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w sadzeniu cebulek żonkili, których kwiaty zostaną ścięte wiosną przyszłego roku i rozdane przez wolontariuszy w zamian za datek na rzecz hospicjum. Wspólnie z Prezydentem Miasta panem Romanem Wojcieszkiem i przedstawicielami Rady Miasta sadziliśmy kwiaty na skwarze przy SDH ,,Bartek’’. Następnym punktem programu było przejście do Miejskiego Centrum Kultury. Tam odbył się koncert Antoniny Krzysztoń, która zgodziła się zagrać charytatywnie na rzecz Hospicjum. Mamy nadzieję, że z posadzonych przez nas cebulek wyrośnie wiele pięknych kwiatów , które sprzedane wiosną , pomogą zasilić konto Hospicjum Domowego w Skarżysku-Kam. W kolejnym dniu braliśmy udział w warsztatach plastycznych. Zajęcia odbywały się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku i były prowadzone przez artystów plastyków. Zostaliśmy na nie zaproszeni przez przedstawiciela Hospicjum Domowego – Antoniego Urbana. Hasło warsztatów brzmiało: „Lubię pomagać”. Prace, które wykonaliśmy podczas tego spotkania zostały sprzedane podczas grudniowej aukcji , a pieniądze przekazane na nowo powstające hospicjum stacjonarne. Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy po raz kolejny dostrzeżeni nie tylko jako osoby niepełnosprawne, które potrzebują pomocy, ale także jako osoby, które mogą dać pomoc innym.
   W październiku po raz kolejny wspólnie z podopiecznymi z innych ośrodków uczestniczyliśmy również w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium MBO w Skarżysku-Kam. Po Mszy św. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego w wykonaniu młodego krakowskiego artysty – Michała Białko.
   W listopadzie grupa uczestników wraz z instruktorami wyjechała do Łodzi na coroczne targi z zakresu rękodzieła artystycznego. Wyjazd miał charakter szkoleniowo-informacyjny. Chcieliśmy poznać nowe techniki z zakresu rękodzieła a także zawierać kontakt osobami zajmującymi się szkoleniami z zakresu haftu, koronki i innych technik plastycznych. Ponadto swoją ofertę przedstawiły również specjalistyczne sklepy dla artystów, które prowadzą sklepy internetowe. Dodatkową atrakcją imprezy była możliwość udziału w praktycznych warsztatach związanych z poszczególnymi technikami rękodzieła .My również wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych nauce wykonywania haftu matematycznego. Nawiązaliśmy również kontakt ze sklepami internetowymi oraz firmami zajmującymi się działalnością szkoleniową. Nasz wyjazd zaowocował również pozyskaniem nowych pomysłów, które z pewnością znajdą odzwierciedlenie w naszych przyszłych pracach.
  Tradycją naszego Warsztatu stało się organizowanie „mikołajek”. Tego dnia, już od rana wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy pojawienia się gościa. W tym roku Mikołaj przybył wraz ze swoją pomocnicą – Śnieżynką. „Starszy pan” był wyrozumiały dla naszych całorocznych „wybryków” i każdy otrzymał od niego prezent. Serdecznie podziękowaliśmy za upominki i brawami pożegnaliśmy miłych gości mając nadzieję, że za rok znowu ich zobaczymy. Każdy z wielka ciekawością otwierał swój podarunek. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z otrzymanych prezentów. Koniec roku był dla nas bardzo pracowity.
Już od listopada wykonywaliśmy ozdoby świąteczne – stroiki, bombki, anioły, które sprzedawaliśmy na kiermaszach bożonarodzeniowych. Ponadto przygotowywaliśmy przedstawienie jasełkowe, które zaprezentowane zostało w czasie spotkania wigilijnego, które odbyło się 18 grudnia w lokalu Hortensja. Naszymi gośćmi byli m.in. starosta, dyrektor PCPR, przedstawiciel skarżyskiego hospicjum, franciszkanie z tutejszej parafii oraz członkowie Stowarzyszenia.

To był koncert

To był koncert 2014-06-26 | 12:41:32

25 czerwca, w środę pan Sławek Kowalik ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana" zrobił nam nie lada niespodziankę. Zaprosił nas na kameralny koncert zespołu Partyzant. Bawiliśmy się wspaniale, muzycy okazali się mistrzami w swoim fachu. Nie przypuszczaliśmy, że można w ten sposób grać na gitarze.
W podziękowaniu podarowaliśmy muzykom wykonane własnoręczne anioły.

Dziękujemy i prosimy o więcej takich niespodzianek!


Kalendarium - 2007

Kalendarium - 2007 2014-06-26 | 10:53:39

   Rok ten rozpoczęliśmy w karnawałowym nastroju. W lutym zorganizowaliśmy zabawę taneczną z podwójnej okazji Walentynek i zakończenia Karnawału . Impreza ta odbyła się w pobliskiej restauracji „ Arkadia ”.  Naszymi gośćmi byli uczestnicy oraz opiekunowie z WTZ w Szydłowcu. Oprawę muzyczną  natomiast zapewnił nam M. Jezierski, który zawsze chętnie służy swoją pomocą. Grupa zintegrowała się bardzo szybko, nawiązały się nowe przyjaźnie. W przerwach między blokami muzycznymi uczestnicy zjedli posiłek i nabierali sił do dalszej zabawy . Dodatkową atrakcję stanowiły konkursy z drobnymi nagrodami , jakimi były  ozdoby wykonane  w pracowniach artystycznej i plastycznej .
   Jeszcze w tym samym miesiącu czteroosobowa  grupa uczestników wraz z opiekunami wzięła udział w Turnieju Puzzle organizowanym przez Warsztat  z Szydłowca. Spotkaliśmy się z drużynami  z WTZ-ów w Szydłowcu, Pionkach oraz Skarżyska Kamiennej z ulicy Równoległej. Rywalizacja miała charakter etapowy, tzn. drużyny zaczynały od prostych 12-elementowych, a kończyły na 120- elementowych gigantach. Walczyliśmy dzielnie,  widać było duże zaangażowanie i zgranie. Komisję jurorów stanowili przedstawiciele opiekunów z poszczególnych placówek. Wszystkim zawodnikom kibicowali pozostali uczestnicy z szydłowieckiego ośrodka.  Turniej wygrała drużyna z Szydłowca, nam przypadło 2 miejsce na podium.  W podziękowaniu za udział w turnieju zaśpiewał dla nas Darek Bernatek, który wydał niedawno swoją pierwszą płytę. Korzystając z okazji zwiedziliśmy również Warsztat oraz wymieniliśmy się  doświadczeniami na temat wykorzystywanych technik i pozyskiwania materiałów.
   W kwietniu uczestniczyliśmy w spotkaniu -konferencji  „ Pełnosprawny sukces ” zorganizowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy przez przedstawicieli Fundacji im. Królowej Polski  św. Jadwigi. Program ten kierowany był do osób niepełnosprawnych, a jego celem było zachęcenie do aktywizacji zawodowej i społecznej. Na szczególną uwagę zasługiwał fakt, iż spotkanie prowadziły same osoby niepełnosprawne, które osiągają sukcesy na rynku pracy i w życiu osobistym. Konferencja urozmaicona została pokazem filmów, w którym niepełnosprawni opowiadali o swoim sposobie na życie. Ponadto w konferencji udział wzięli : przedstawiciel pracodawców zatrudniający osoby niepełnosprawne oraz prawnik, który omówił kwestie uregulowań prawnych w związku z zatrudnieniem oraz samozatrudnieniem osób z niepełnosprawnością. Wartościową dla uczestników była część spotkania, w której mogli bezpośrednio porozmawiać z osobami promującymi program, przedstawić swoje problemy .  Na zakończenie wszyscy otrzymali materiały informacyjne, a także płytę z filmami.
   W czerwcu pojechaliśmy na wycieczkę na Święty Krzyż. Już o 10 rano znaleźliśmy się u podnóża góry Łysiec w Szklanej Hucie. Pierwotnie mieliśmy wjechać na szczyt kolejką elektryczną, ale ostatecznie wsiedliśmy do konnych bryczek i tym środkiem lokomocji dostaliśmy się do klasztoru. Taka podróż dostarczyła nam dodatkowych atrakcji i pozwoliła podziwiać piękną Puszczę Jodłową. Zwiedzanie klasztornego wzgórza rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrodniczym, w którym można podziwiać faunę i florę Gór Świętokrzyskich, a także skamieniałości sprzed tysięcy lat. Odważni zeszli również do podziemi, gdzie znajdują się pozostałości więzienia, które istniało tu podczas II wojny światowej. Kolejnym punktem była wizyta w Klasztorze Ojców Oblatów. Tu, po modlitwie w kaplicy z Relikwiami Świętego Krzyża oraz wejściu do krypty Rodziny Wiśniowieckich i Oleśnickich, obejrzeliśmy pamiątki w Muzeum Misyjnym. Była to prawdziwa lekcja geografii i sztuki, gdyż eksponaty pochodziły z różnych najodleglejszych stron świata i zostały przywiezione przez polskich misjonarzy.  Później przeszliśmy na punkt widokowy na gołoborzu. Po drodze zatrzymaliśmy się przy stoisku z pamiątkami, gdzie niemal każdy zakupił symbol naszego regionu – czarownicę na miotle. Podziwialiśmy górującą nad wzgórzem wieże telewizyjno-przekaźnikową, dzięki której mamy możliwość odbierania programów telewizyjnych w naszych domach. Początkowo całe wzgórze spowijała gęsta mgła i obawialiśmy się, że nic nie uda nam się zobaczyć, ale kiedy dotarliśmy do gołoborza zaświeciło piękne słońce i mogliśmy cieszyć oczy wspaniałą panoramą ziemi kieleckiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy również do Kielc. „Sienkiewka” tętniła życiem, deptak zapełniony był straganami. Rozpoczynały się bowiem Dni Kielc. Obejrzeliśmy także występy młodych artystów na specjalnie przygotowanej scenie a także zjedliśmy spóźniony obiad w McDonaldzie.
   We wrześniu zorganizowaliśmy wystawę naszych prac podczas Dożynek Powiatowych odbywających się na skarżyskich Platach. Nasze stoisko wzbudziło zainteresowanie  wśród uczestniczących w imprezie. Kolorowe i oryginalne prace przyciągały i zachęcały do  kupna. Udało nam się sprzedać wiele drobiazgów, pozyskane pieniądze na organizowanie imprez warsztatowych. Pogoda dopisała i popołudnie minęło miłej atmosferze.
   W październiku braliśmy udział w Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Warsztat z Ostrowca Świętokrzyskiego, jego hasło brzmiało – „Świętokrzyskie jakie cudne”. W konkursie oceniane były prace z różnych kategorii, m.in. rzeźba, płaskorzeźba, grafika, malarstwo. Każdy z uczestników starał się jak najlepiej zaprezentować piękno swojej okolicy. Uroczysty finał  odbył się w Galerii Fotografii w Ostrowcu i przybyli na niego przedstawiciele władz miasta i powiatu. Uczestnik z naszego Warsztatu zdobył I miejsce w kategorii rzeźba, a dziewięcioro innych zostało wyróżnionych.
   W październiku również po raz kolejny nasza pięcioosobowa drużyna pojechała do zaprzyjaźnionego Warsztatu w Szydłowcu, który tym razem zorganizował Turniej Warcabowy. Brały w nim udział drużyny z okolicznych WTZ-ów. Zawody odbywały się w systemie pucharowym. Tym razem my okazaliśmy się najlepsi i pokonaliśmy wszystkich zdobywając Puchar Starosty Szydłowieckiego.

   Tegoroczne  zajęcia z kinezyterapii wzbogacone zostały o dodatkową formę rehabilitacji – akwaterapię. Ta forma aktywności ruchowej prowadzona była od kwietnia. W zajęciach każdorazowo udział 5 uczestników, którymi opiekowały się rehabilitant i instruktor. Akwaterapia jest bardzo przyjemną i skuteczną metodą rehabilitacji ruchowej. Wszyscy bardzo chętnie z niej korzystali, angażowali się w ćwiczenia w wodzie i  naukę pływania.

  W tym roku pozyskaliśmy nową „przyjaciółkę”. Jeżdżąc codziennie do miejscowości Wołów zaobserwowaliśmy samotnego i wygłodzonego psa. Okazało się, że jest to bezdomna suczka, którą nikt nie chce przygarnąć. Spontanicznie podjęliśmy decyzję o zaopiekowaniu się nią. Pracownia Gospodarstw Domowego zadbała o jej wyżywienie. Codziennie w stałe miejsce przywoziliśmy jej obiad. Nasza „Sunia” szybko nas zaakceptowała i  codziennie oczekiwała naszej wizyty. Historia naszej „ Suni ” zakończyła się happy endem, znaleźliśmy dla niej nowy bezpieczny dom.

"Muzyką do Nieba"

"Muzyką do Nieba" 2014-06-17 | 09:01:15

    W sobotę 14 czerwca braliśmy udział w VII Integracyjnym  Festiwalu „Muzyką do Nieba”, który tradycyjnie już odbywał się na błoniach przy Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku. Na scenie spotkały się zespoły i wokaliści ze wszystkich ośrodków dla osób niepełnosprawnych z naszego miasta. My zaprezentowaliśmy dwa utwory z repertuaru polskich wykonawców. Pierwszy z nich to „Bałkanica”   zespołu Piersi, który przygotował zespół w składzie: Kamil Tarka – wokalista oraz Konrad Berus, Bartek Żegleń, Bartek Woźniak i Andrzej Kurcbart, którzy podgrywali na instrumentach. Drugi utwór „Jasnowłosa” zaprezentowali wokaliści – Bartek Woźniak i Robert Dąbrowski, a swoim tańcem wzbogaciła go Kasia Miernik. Trzeba przyznać, że nasze zespoły  doskonale zintegrowały publiczność i porwały do wspólnej zabawy.
    Każdy z wykonawców otrzymał słodkie prezenty, a ośrodek który reprezentowali  nagrodzony został bonem w kwocie     1000 złotych. Wszystkie prezenty i nagrody ufundowała firma „Wtórpol”. Właścicielom serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że pieniądze zostaną wykorzystane z pożytkiem dla wszystkich uczestników.

Zdjęcia z występu naszych zespołów obejrzycie Państwo w Galerii.

Spartakiada Golgota Świętokrzyska

Spartakiada Golgota Świętokrzyska 2014-06-17 | 08:58:54

    W piątek, 13 czerwca nasza drużyna brała udział w VI Spartakiadzie „Golgota Świętokrzyska”, która odbyła się na terenie Sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Organizatorem Spartakiady był Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie, przy współpracy parafii w Kałkowie-Godowie, Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji "Start” w Kielcach, Stowarzyszenia "Przyjacielska Dłoń”. W różnorodnych konkurencjach wzięło udział ponad pięciuset zawodników z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Zakładów Aktywności Zawodowej. W tym roku po raz pierwszy zmierzyli się instruktorzy. Dla nich przewidziano dwie konkurencje: rzut wałkiem i bieg w workach.

    Nasza drużyna składała się z czterech zawodników: Waldka, Andrzeja, Andrzeja i Konrada oraz dwóch zawodniczek: Patrycji i Lidki. Chłopcy zmagali się w rzutkach, ringo a dziewczęta ścigały się na wózkach. Patrycja zdobyła trzecie miejsce i brązowy medal, Lidka była ostatecznie czwarta.  Patrycji gratulujemy, a my już zaczynamy trenować do przyszłorocznych zawodów. Tradycyjnie już zapraszamy do naszej Galerii.

Rajd Rowerowy

Rajd Rowerowy 2014-06-12 | 13:14:30

11 czerwca, w środę, grupa uczestników pod opieką dwóch instruktorek brała udział w VIII Integracyjnym Rajdzie Rowerowym zorganizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych. Oprócz nas w rajdzie uczestniczyły drużyny ze wszystkich ośrodków dla osób niepełnosprawnych w naszym mieście.
Komendę startu wydał Starosta Michał Jędrys. Pełni zapału wyruszyliśmy do Suchedniowa, gdzie na boisku klubu „ORLICZ” sprawdziliśmy swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Po krótkim odpoczynku, nadal w doskonałych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną. Trasa rajdu prowadziła leśnymi duktami, co uchroniło nas przed upałem. Na mecie oczekiwali na nas : Pani Dyrektor ZPE-W - Dorota Nowak - Małek z nauczycielami oraz Pan Jerzy Krawczyk - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu. Oni również wręczyli uczestnikom dyplomy oraz drobne upominki w postaci słodyczy oraz akcesoriów rowerowych.
Mimo upalnego dnia wszyscy dobrze poradzili sobie na trasie i w komplecie przekroczyliśmy linię mety.

Tradycyjnie juz zapraszamy do naszej Galerii, gdzie zamieścilismy zdjęcia z tej imprezy.

                                                                                                                       (oprac. Sołtys D., Ołownia I.)

KALENDARIUM - 2006

 KALENDARIUM - 2006 2014-06-09 | 13:07:43

   W roku 2006 zaplanowaliśmy dużo zajęć w plenerze. W maju wyjechaliśmy na wycieczkę do miejscowości Kurozwęki,  naszym celem było „polowanie” na bizony amerykańskie. Początek wycieczki nie nastrajał nas optymistycznie, było zimno, a z szarego nieba lał deszcz. Z nadzieją wypatrywaliśmy choćby jednego promyka słońca. Mimo tak niesprzyjającej aury z każdą chwilą humory były lepsze. Miejscowość urzekła nas ciszą i spokojem. Specjalnie stylizowanym pojazdem wyjechaliśmy na fotograficzne „polowanie”, czyli safari-bizon. Słoneczko okazało się dla nas łaskawe i pokazało się w całej krasie, a przejażdżka była bardzo owocna we wrażenia. Mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko dorosłe osobniki, ale również kilkudniowe oseski, jeszcze niezbyt mocno stojące na nogach. Poznaliśmy również przewodnika stada, pięknego aczkolwiek leniwego samca, który wykazał ogólną obojętność na nasze zachwyty. Następnym punktem programu był spacer po mini-zoo, w którym prezentowały się strusie, świnki wietnamskie, wielbłąd, kózki a także liczne okazy drobiu. Zwierzaki były bardzo łagodnie usposobione i chętnie przyjmowały podawane smakołyki. My również poczuliśmy pustkę w brzuchach, więc udaliśmy się do pobliskiego safari-baru, gdzie posililiśmy się kiełbaskami z rożna, a także spróbowaliśmy kotlet z mięsa bizona. Był to również czas na odpoczynek i dzielenie się wrażeniami. Później wyruszyliśmy na spacer po całym zespole parkowo-pałacowym. Niestety nie udało nam się zwiedzić pałacowych sal, głównie ze względu na ilość dzielących je schodów. A te okazały się przeszkodą nie do pokonania. Mimo tego jednak byliśmy bardzo zadowoleni i w doskonałych humorach. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kielcach, gdzie odwiedziliśmy odrestaurowaną, słynną ulicę Sienkiewicza. Niektórzy zakupili drobne pamiątki na rozstawionych licznie stoiskach ulicznych. O godzinie 19.00 zmęczeni, ale w radosnych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do domów.
   Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Warsztacie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Dla naszych mam przygotowaliśmy niespodziankę. Po raz pierwszy wyreżyserowaliśmy przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”. Przygotowanie dekoracji oraz kukiełek rozpoczęło się już miesiąc wcześniej. Wszyscy uczestnicy w miarę swoich możliwości brali udział w tych pracach. Korzystając ze sprzyjającej pogody przedstawienie zostało zaprezentowane na placu WTZ. Oprócz kukiełek w przedstawieniu brali udział również aktorzy oraz statyści. Mamy otrzymały także okolicznościowe karty z życzeniami, które również samodzielnie wcześniej wykonaliśmy w pracowni komputerowej. Po spektaklu goście zostali zaproszeni do budynku na słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze.
   W sierpniu w naszym mieście odbyła się czwarta edycja targów „Prezentacje Skarżysko 2006”. Nasz Warsztat został zaproszony jako jeden z wystawców. Otrzymaliśmy od organizatorów swoje stanowisko na patio Miejskiego Centrum Kultury. Tam też zorganizowaliśmy wystawę prezentującą nasze najciekawsze prace wykonane różnymi technikami. W ciągu trzech dni trwania imprezy nasze stoisko odwiedzili parlamentarzyści, przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego, władze powiatu oraz właściciele firm działających na terenie miasta. Ostatniego dnia Prezentacji zorganizowaliśmy pokaz naszych prac przed budynkiem MCK - u. Połączony został on ze sprzedażą naszych wyrobów.
   We wrześniu z inicjatywy pani dyrektor PCPR –u Małgorzaty Półtorak mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego dorobku na III Forum Pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Na naszej wystawie znalazły się obrazy wykonane różnymi technikami, ceramika, scenografia do bajki „Czerwony Kapturek” jak również różne ręcznie wykonane bibeloty. Zaprezentowaliśmy również plakaty wykonane w ramach konkursu „My w Unii Europejskiej”. Prace cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie podobała się ceramika ozdabiana techniką decupage.
    W tym samym miesiącu uczestniczyliśmy w specjalnie dla nas zorganizowanej imprezie plenerowej w Gostkowie. Gospodarze prowadzący szkółkę jeździecką przygotowali dla nas całodniowe zajęcia hipoterapii oraz przejażdżki bryczką po okolicy. Zadbali również o to, abyśmy nie byli głodni -poczęstowali nas smacznym obiadem przygotowanym ze składników z własnej, ekologicznej uprawy. Rozpalili także ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Oczywiście korzystając z bliskości lasu chętni uczestnicy wraz z opiekunami wyruszyli na grzybobranie. Było ono bardzo owocne a najpiękniejsze okazy zostały uwiecznione na fotografiach.
   We wrześniu również odwiedziliśmy Targi Rehabilitacyjne odbywające się w Kielcach. Wystawie sprzętu rehabilitacyjnego towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Jednym z punktów imprezy był pokaz tresury psów pomocnych w rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Targi uświetnił występ pary tanecznej, zdobywców wielu nagród w tańcach latynoamerykańskich. Była to para składająca się z partnerki poruszającej się na wózku inwalidzkim oraz pełnosprawnego partnera. Uczestnicy obejrzeli pokaz jazdy na wózkach inwalidzkich przez osoby reprezentujące Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Mogli spróbować swoich sił pokonując różne bariery architektoniczne, które otaczają ich na co dzień. Na targach prezentowali się również para olimpijczycy. Rozegrali oni mecz piłki siatkowej na siedząco oraz zaprezentowali sportowe strzelanie z łuku. Pełni wrażeń i dobrze zaopatrzeni w ciekawe foldery wracaliśmy do domu.
    Październik był dla nas niezwykle ważnym miesiącem. Przygotowaliśmy bowiem po raz pierwszy tak dużą wystawę obrazów. Stowarzyszenie Civitas Christiana udostępniło nam swoją galerię i tak przez niemal cały miesiąc mieszkańcy miasta mogli podziwiać twórczość osób niepełnosprawnych na wystawie „Wyobraźnią malowane”. Odwiedziło na wiele osób, m.in. pani poseł Maria Zuba, wiceminister sportu R.Parda, lokalni przedsiębiorcy oraz przebywająca w Skarżysku grupa Holendrów.
   Nie mogło nas zabraknąć również w Łodzi, gdzie odbywała się ogólnopolska impreza pod nazwą Festiwal Haftu, Koronki i Rękodzieła Łódź 2006. Organizatorem imprezy był Klub dla Hobbystów „Wojtek” i Międzynarodowe Targi Łódzkie. Ideą Festiwalu była integracja środowisk artystycznych w Łodzi, szczególnie związanych z haftem i koronką. Wśród wystawców znaleźli się Czesi, Słowacy i Polacy, którzy zaprezentowali większość technik hafciarskich i koronkarskich. Braliśmy udział w warsztatach rękodzieła (m.in. haftu wstążeczkowego, decupage), podczas których zdobywaliśmy nowe umiejętności. W czasie trwania Festiwalu odbywały się dodatkowe atrakcje: konkursy, pokazy i prezentacje artystów ludowych i plastyków. Na imprezie nie zabrakło ciekawej oprawy muzycznej. Wystąpiły ludowe zespoły taneczne oraz zespoły harcerskie.
   Zgodnie z tradycją 6 grudnia odbyła się impreza „mikołajkowa”. Została ona zorganizowana na prośbę większości uczestników. Mikołaj w asyście pomocnika przybył do nas po śniadaniu. Każdy z niecierpliwością oczekiwał aż odczyta jego nazwisko na torebce z upominkiem. Aby go otrzymać należało złożyć „ sprawozdanie” ze swojego całorocznego zachowania. W tym roku Mikołaj był łaskawy i szybko wybaczał drobne przewinienia. Wkrótce pożegnaliśmy zacnych gości i obiecaliśmy poprawę zachowania. Później wszyscy z ciekawością i dużym zadowoleniem oglądali swoje upominki. Spędziliśmy to popołudnie w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
   W tym roku również braliśmy udział w cyklicznie organizowanym turnieju tenisa stołowego w Ostrowcu Św. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Dwóch naszych zawodników przeszło do finału i zajęło kolejno drugie i trzecie miejsce.
   W roku 2006 obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci naszego Papieża. W związku z tym ukazały się w kinach dwa filmy przybliżające postać i życie Ojca Świętego. Pierwszym z nich była produkcja amerykańska „Jan Paweł II”. Byliśmy ciekawi jak inne narody postrzegają sylwetkę naszego wspaniałego rodaka. Okazało się, że aktor J.Voit wspaniale oddał charakter Jana Pawła II. Film wzbudził w nas wiele refleksji i wspomnień. W grudniu zaś podziwialiśmy kreację Piotra Adamczyka w filmie „Karol, papież, który pozostał człowiekiem”. Po obejrzeniu dwóch filmów uznaliśmy, iż nasza rodzima produkcja jest nam bliższa i lepiej oddaje specyfikę naszej historii. Pomimo tego obydwie produkcje wywołały w nas wielkie wzruszenie, w niejednym oku zakręciła się łza. 
   W grudniu dla naszych gości: rodziców i członków Stowarzyszenia przygotowaliśmy przedstawienie jasełkowe oraz wigilijną wieczerzę złożoną z tradycyjnych potraw. Spotkanie to było jednocześnie zakończeniem i posumowaniem kolejnego roku naszej działalności.

KALENDARIUM - 2005

KALENDARIUM - 2005 2014-06-04 | 09:05:09

    W roku 2005 systematycznie realizowaliśmy zadania zawarte zarówno w Indywidualnym Programie Rehabilitacji jak i harmonogramie imprez. Odbywały się cykliczne imprezy okolicznościowe, uczestniczyliśmy również

w uroczystościach i prezentacjach, na które w ciągu roku otrzymaliśmy zaproszenia.                                     

     W maju przygotowaliśmy spotkanie z okazji Dnia Matki, na które zostały zaproszone mamy uczestników. Nie zabrakło oczywiście Pani Prezes Danuty Janiec. Pod kierunkiem instruktora z pracowni muzykoterapii przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny składający się z wierszy, piosenek oraz serdecznych podziękowań. Wzruszeniom mam nie było końca. Później każdy z uczestników wręczył swojej mamie upominki przygotowane przez pracownię plastyczną oraz robótek ręcznych. Przy muzyce tematycznie powiązanej z Dniem Matki wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego.  

    W czerwcu odbyła się wycieczka do Kałkowa-Godowa. Wybraliśmy się tam na zaproszenie ks. Czesława Wali, aby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ś.p. Biskupa Jana Chrapka, patrona osób niepełnosprawnych. Po Mszy Św. w kościele parafialnym na terenie Sanktuarium wraz z dużą grupą osób niepełnosprawnych udaliśmy się pod pomnik, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia obelisku. Ks. kan. Cz.Wala, który sam jest bardzo zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym, podkreślił, iż postać ś.p. Biskupa Chrapka jest symbolem prawdziwej integracji, a pomnik ma przypominać, że w bliskości każdego z nas jest człowiek, w tym człowiek niepełnosprawny, którego należy otaczać troską i opieką. Po wspólnym obiedzie zwiedzaliśmy teren Sanktuarium, oglądaliśmy również prace wykonywane w tamtejszym Zakładzie Aktywności Zawodowej. 

      We wrześniu odbywały się w Kielcach V Targi Rehabilitacji, Sanatoriów i Uzdrowisk REHMED-EXPO 2005.  Pojechaliśmy na nie wspólnie z rodzicami i pracownikami, aby zapoznać się z nowościami z zakresu sprzętu rehabilitacyjnego. Targom towarzyszyła wystawa „Zwierciadło dusz” – będąca przeglądem twórczości osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego oraz pokazy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji pod hasłem „Sport dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują”. Przy okazji targów prezentowało się wiele znanych firm działających na terenie naszego województwa. Zwiedzający mogli degustować oraz zakupić pyszne wyroby mleczne, cukiernicze

i pszczelarskie.                          

       W październiku wszyscy uczestniczyliśmy w I Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam. Organizatorami tej uroczystości byli pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych dla Niepełnosprawnych Ruchowo oraz Kustosz Sanktuarium J. Karbownik. W Pielgrzymce uczestniczyły osoby niepełnosprawne ze wszystkich ośrodków szkolnych i wychowawczych oraz ich rodziny

z terenu Skarżyska i okolic. Po uroczystej Mszy św. odbył się koncert organowy w wykonaniu młodego artysty – Michała Białko. Swoim kunsztem zadziwił wszystkich i wprowadził nas w nastrój zadumy i refleksji. Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy uroczystości wyrazili nadzieję, iż za rok ponownie się spotkamy.

     W listopadzie uczestniczyliśmy w konferencji „Powiat w Unii Europejskiej”, której celem było przedstawienie korzyści, a także wskazanie kierunku koniecznych zmian w związku z przystąpieniem do unijnej wspólnoty. Podczas konferencji prezentowaliśmy również działalność naszej placówki oraz wykonywane prace z zakresu rękodzieła artystycznego. Nasze prace cieszyły się dużym zainteresowaniem.

     Zgodnie z ugruntowaną już tradycją rok zakończyliśmy spotkaniem wigilijnym, na które zaprosiliśmy Starostę, Dyrektora PCPR, Proboszcza Parafii a także członków Stowarzyszenia. Na tę okazję przygotowaliśmy okolicznościowy program artystyczny składający się z wierszy i wspólnie śpiewanych kolęd.  Miłym akcentem było wzajemne obdarowywanie się okolicznościowymi upominkami. Goście przygotowali dla młodzieży słodkie prezenty, my ze swej strony wręczyliśmy świąteczne stroiki wykonane podczas zajęć w pracowniach.

Tajemniczy Ogród

Tajemniczy Ogród 2014-06-03 | 12:21:02

W środę 28 maja wybraliśmy się do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „Tajemniczy ogród” angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett. Z podziwem obejrzeliśmy kunszt aktorów. Spektakl zachwycił nas swoją atmosferą tajemniczości a jednocześnie ciepła. Opowieść niosła bardzo pozytywny przekaz o marzeniach, które mogą się spełnić i o sile przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia. Po spektaklu poszliśmy do pobliskiej Galerii Słoneczna. Tam większość z nas zjadła posiłek w BurgerKing lub KFC oraz robiła zakupy w licznych sklepikach. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń wieczorem wróciliśmy do domu.
                                                                                                                                                                             (oprac. D.S)


 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piknik

Piknik 2014-05-21 | 10:19:55

   W piątek, 16 maja, braliśmy udział w pikniku „Bezpieczeństwo jest w modzie”, który został zorganizowany w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku – Kamiennej.

W imprezie wzięły udział wszystkie ośrodki dla niepełnosprawnych z naszego miasta. Piknik składał się z trzech części. W pierwszej nastąpiło wręczenie rowerów rehabilitacyjnych uczniom ZPEW przez Fundację EKOTEXTIL – Dzieciom Niepełnosprawnym. Później odbyło się spotkanie z Policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Powiatowej w Skarżysku – Kamiennej. Poznaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się po drogach mogliśmy również przymierzyć specjalne okulary, które imitują stan po spożyciu alkoholu. W trzeciej części organizatorzy przygotowali róże konkurencje sprawnościowe. Uczestnicy rywalizowali w slalomie na deskorolce i hulajnodze. Można było również sprawdzić swoje umiejętności w jeździe na rowerze.
Piknik był bardzo udany, mieliśmy doskonałą okazję do poszerzenia swoich wiadomości oraz do wspólnych spotkań ze znajomymi.
Zdjęcia z imprezy możecie Państwo obejrzeć w naszej Galerii.
                                                                                                 (oprac. P.Krajcarz, L.Markiewicz)

2003 - Kalendarium

2003 - Kalendarium 2014-05-19 | 13:04:55

   Rok 2003 ogłoszony został Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym kadra warsztatu starała się przybliżyć uczestnikom wiadomości o ich prawnej sytuacji a także pokazać, jak żyją osoby

z niepełnosprawnością w poszczególnych krajach europejskich. Oprócz zajęć w WTZ braliśmy udział w spotkaniach informacyjnych związanych z tą tematyką oraz Konferencji „Osoby niepełnosprawne w Unii Europejskiej” zorganizowanej w czerwcu przez Powiatowy Punkt Informacji o UE oraz Stowarzyszenie Solidarni z Niepełnosprawnymi „Integracja” ze Skarżyska – Kamiennej. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z sytuacją osób niepełnosprawnych w UE, finansowaniem działań na rzecz ON oraz programami i zasadami wsparcia w ramach środków PERON. Ponadto pracownicy WTZ brali udział w konferencji „Zrozumieć autystyczny świat” zorganizowanej pod patronatem Anny Dymnej. W Konferencji udział wzięli lekarze, psycholodzy, edukatorzy z Krakowa i Warszawy.
   W tym roku świętowaliśmy również 10 urodziny naszych przyjaciół z Ostrowca Świętokrzyskiego i 9 rocznicę powstania WTZ ze Starachowic. 26 czerwca grupa uczestników wraz z opiekunami brała udział w III Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora PCPR w Ostrowcu – Św., zorganizowanym z okazji 10-lecia WTZ. Ponadto jubilaci przygotowali dla gości występy wokalno – taneczne, słodki poczęstunek oraz integracyjną zabawę taneczną. Już kilka dni później – 1 lipca – uczestniczyliśmy w imprezie „urodzinowej” WTZ w Starachowicach. Główną częścią obchodów rocznicowych były zawody sportowe. Uczestnicy rywalizowali w kilkunastu konkurencjach dostosowanych do możliwości psychomotorycznych. Po sportowych rozrywkach zaproszono nas na poczęstunek

i zabawę taneczną, która ze względu na piękną pogodę odbyła się w ogrodzie warsztatowym.
   W tym roku także wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę na trasie Kraków – Łagiewniki – Wieliczka. Pomimo, iż był to listopad, aura sprawiła nam miłą niespodziankę – było ciepło i słonecznie. Najpierw udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie podziwialiśmy wspaniałą, nowoczesną architekturę sakralną. Później udaliśmy się na krakowską Starówkę. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć to urocze miasto nocą. W Krakowie również mieliśmy zarezerwowany hotel, w którym nocowaliśmy. W drugim dniu, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy do Wieliczki. Od niedawna Kopalnia Soli została dostosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Specjalna winda zwiozła osoby poruszające się na wózkach do najpiękniejszych grot kopalni. Dzięki życzliwości przewodnika poznaliśmy historię kopalni, zobaczyliśmy w jakich warunkach i jakimi narzędziami dawni gwarkowie wydobywali sól. Spacerowaliśmy wąskimi chodnikami, podziwialiśmy płaskorzeźby i rzeźby wykute w soli. Wszyscy choć zmęczeni byli zauroczeni pięknem tego miejsca. Obrazy kopalni na długo pozostały w naszej pamięci.
   W grudniu nawiązaliśmy współpracę z sandomierskim Stowarzyszeniem „Integracja”. Wzięliśmy udział w konkursie pod hasłem „Szopki – Sandomierz 2003”. Uczestnicy z pracowni plastycznej przygotowali dwie prace: płaskorzeźbę oraz rysunek przedstawiający nasze wyobrażenie Szopki bożonarodzeniowej. Konkurs ten miał również cel charytatywny – pieniądze z pokonkursowej sprzedaży prac Stowarzyszenie „Integracja” przekazała na wsparcie akcji „Biała kropelka” związanej z przeszczepami szpiku w leczeniu białaczki.
   Tradycyjnie już w grudniu odbyło się spotkanie opłatkowe. Gościliśmy na nim proboszcza parafii, przedstawicieli PCPR , rodziców oraz członków naszego Stowarzyszenia. Uczestnicy przygotowali okolicznościowe Jasełka i zadbali, aby prezentacja wypadła efektownie. Zaproszonym gościom wręczyliśmy samodzielnie wykonane stroiki świąteczne. Uroczystość przebiegła w rodzinnej i wzruszającej atmosferze.

Kalendarium - 2002

Kalendarium - 2002 2014-05-14 | 14:46:27

    Rok 2002 rozpoczęliśmy w karnawałowym nastroju. W styczniu zorganizowaliśmy zabawę karnawałową w Klubie „Związkowiec”. Zaprosiliśmy na nią kolegów z Warsztatów ze Skarżyska i Końskich, także uczniów SOSW z Suchedniowa. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z zespołu działającego w Technikum Kolejowym.

Przy znanych i lubianych utworach wszyscy bawili się świetnie, nikogo nie trzeba było namawiać do tańca. W organizacji zabawy pomagali nam rodzice oraz właściciele skarżyskich cukierni, którzy zafundowali nam pyszne słodkości.
    Jeszcze w tym samym miesiącu mieliśmy kolejną okazję do spotkania się i zabawy z kolegami z innych WTZ–ów. 25 stycznia uczestniczyliśmy w VI Balu Karnawałowym dla Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym w Kielcach przez parlamentarzystów reprezentujących nasze województwie w Sejmie i Senacie.
    Maj był natomiast miesiącem, w którym dakronie mieliśmy okazję do prezentowania dorobku artystycznego oraz talenty muzycznych naszych uczestników. Pierwszą z nich był udział w Festiwalu Piosenki ”Skarżysko 2002”, organizowanym cyklicznie przez SOSW Nr 2. Zespół wokalno-taneczny „Zgrana paczka” zaprezentował dwa utwory z repertuaru Ich Troje oraz R.Rynkowskiego. Występ okazał się bardzo efektowny i został ciepło przyjęty przez widownię. Braliśmy również udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Kraina Uśmiechu” w Kałkowie – Godowie. Dwudniowa impreza zorganizowana na terenie Sanktuarium przebiegała pod hasłem „Podaruj trochę słońca” składała się z dwóch części: przeglądu zespołów artystycznych oraz kiermaszu prac wykonanych podczas zajęć terapeutycznych. Było to owocne spotkanie, przyniosło dużo satysfakcji i zadowolenia. Nasz solista wyśpiewał I miejsce w kategorii „piosenka na żywo”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa i kiermasz rękodzieła, sprzedaliśmy wiele prac.
    W czerwcu po raz pierwszy na Ziemię Świętokrzyską i do Skarżyska – Kamiennej przybyła sztafeta III Międzynarodowego Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych. Uczestniczyło w niej 40 policjantów z Polski i Europy zrzeszonych w ruchu „Torch Run”. Z tej okazji zorganizowano Festyn Integracyjny, który miał być podziękowaniem dla policjantów za wsparcie idei Olimpiad Specjalnych. Biegacze obejrzeli występy wokalno – taneczne grup młodzieżowych z terenu miasta. Warsztat reprezentował sprawdzony już zespół „Zgrana paczka”. Występom towarzyszyła wystawa prac poszczególnych placówek specjalnych i warsztatów. Nasze stoisko reklamował znany lekkoatleta, zwycięzca maratonu w Nagano 2001 – Artur Osman. W festynie wzięło udział wielu mieszkańców Skarżyska, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę.
   Lipiec i sierpień z racji pięknej pogody sprzyjał wyjazdom rekreacyjnym nad wodę i do lasu. Tam nie tylko odpoczywaliśmy ale również zbieraliśmy ciekawe okazy mchu, korzeni i szyszek, które zimą posłużą nam do wykonania świątecznych ozdób. Tradycyjnie także odbywały się uroczystości, które trwale wpisane są w nasz harmonogram, takie jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Chłopaka, Mikołajki i spotkanie Wigilijne.

Kalendarium - 2001

Kalendarium - 2001 2014-05-14 | 14:04:18

   Rok ten rozpoczęliśmy zabawą „walentynkową”, na którą zaprosili nas uczestnicy z zaprzyjaźnionego Warsztatu w Końskich. Impreza odbyła się w klubie osiedlowym Gracja. Oprócz nas zaproszeni zostali również uczestnicy z Warsztatu w Starachowicach oraz pensjonariusze DPS w Końskich. Wszyscy bawili się doskonale, instruktorzy oraz członkowie zespołu muzycznego przygotowali wiele wspólnych zabaw, zawiązały się nowe znajomości.

W przerwach między blokami muzycznymi gospodatrze imprezy częstowali smakołykami, które samodzielnie przygotowali.
   W tym roku dwukrotnie byliśmy w funkcjonującym wówczas kinie „Wolność”. W obydwu przypadkach były to ekranizacje powieści Henryka Sienkiewicza. Najpierw był to film „W pustyni i w puszczy”. Grali w nim znani i lubiani aktorzy. Wywiązała się gorąca dyskusja na temat: „ która ekranizacja powieści jest bardziej udana”. Wielu starszych uczestników bowiem doskonale znało wcześniejszą wersję. Nie rozstrzygnęliśmy tego problemu, ale doszliśmy do wspólnego stwierdzenia, iż każdy z tych filmów jest ciekawy. W listopadzie obejrzeliśmy „Quo vadis”. Film ten był bardzo oczekiwany, każdy był ciekaw, jak będzie wyglądać pierwsza polska ekranizacja tak znakomitej powieści. Pomimo, że film nie należał do krótkich, trwał prawie 3 godziny, nikt nie narzekał na niewygody. Wszyscy z zapartym tchem i wzruszeniem obserwowali rozwój wydarzeń. Długo potem dyskutowaliśmy o obsadzie aktorskiej, sposobu przedstawienia niektórych wątków. Wszystkim film bardzo się podobał.
   W maju zostaliśmy zaproszeni do sąsiedniego Bliżyna, w którym odbywał się festyn pod hasłem „M jak miłość”. Impreza miała na celu integrowanie środowiska lokalnego. Z racji tego, iż wielu naszych uczestników pochodziła właśnie z tej gminy, przygotowaliśmy wystawę prac, by pokazać ich możliwości i talent. Była to również doskonała możliwość do propagowania idei terapii i warsztatu. W czerwcu ponownie zawitaliśmy do tej miejscowości. Tym razem nasz zespół zaprezentował program muzyczny – były to piosenki przedstawione playbacku. Ta która bardzo spodobała się wszystkim. Wiele osób uczestniczących w festynie rodzinnym po raz pierwszy zobaczyła taką formę artystyczną w wykonaniu osób niepełnosprawnych.
   We wrześniu na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo Pani Barbary Pająk braliśmy udział w otwarciu nowej siedziby Placówki, która znalazła swoje miejsce w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Legionów. Ceremonia otwarcia rozpoczęła się uroczystym przecięciem wstęgi i zwiedzaniem Placówki. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty z Kielc, Prezesi stowarzyszeń osób niepełnosprawnych, Dyrektorzy placówek specjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Uczniowie zaprezentowali krótki występ artystyczny, po którym zostały złożone podziękowania założycielkom: p. Marii Szymali, Danucie Janiec i pani Kierownik WTZ Jadwidze Krajcarz za trud w tworzeniu tak ważnej i niezbędnej Placówki na terenie naszego miasta. Potem zaproszeni goście zrewanżowali się prezentami, a także uświetnili spotkanie przygotowanymi występami wokalno – tanecznymi.
   W październiku, na prośbę wielu uczestników, pojechaliśmy do Częstochowy. Celem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy zespół klasztorny Zakonu Paulinów. Każdy mógł się pomodlić i wyrazić swoje prośby w kaplicy przed wspaniałym obrazem Matki Bożej. Ponadto obejrzeliśmy Salę Rycerską oraz Arsenał, w którym podziwialiśmy ekspozycję uzbrojenia, jakim przez wieki rycerze bronili tej Świątyni. Nie mogliśmy pominąć również Skarbca, w którym zgromadzone zostały wota, o różnym charakterze i wymowie, takie jak: kielichy, monstrancje, biżuteria. Wśród darów znajdują się także ofiary złożone przez więźniów obozów, zesłańców, internowanych z powodów politycznych. Dziś stanowią one swoiste muzeum artystycznych wyrobów rękodzielniczych. Osoby, które poruszały się samodzielnie weszły na Wieżę, z której podziwiali panoramę miasta. Na koniec wyruszyliśmy po Wałach Obronnych śladami stacji pięknej Drogi Krzyżowej. Towarzyszyło nam wielu pielgrzymów, każdy z nich ze swoją osobistą intencją. Tuż przed odjazdem zakupiliśmy jeszcze okolicznościowe drobiazgi.
   Tradycyjnie rok zakończyliśmy spotkaniem opłatkowym. Zorganizowaliśmy je w sali K.K. „Związkowiec” udostępnionej nam nieodpłatnie przez Zarząd Kolei. Naszymi gośćmi byli członkowie Stowarzyszenia i Dyrekcja PCPR. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem jasełkowym wcześniej przygotowanym przez uczestników. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli za pięknie przybrane stoły, aby wspólnie spożyć przygotowane na tę okoliczność wigilijne potrawy. Przy dźwiękach pięknych kolęd czas upływał w miłej, serdecznej atmosferze.

Kalendarium - 2000

Kalendarium - 2000 2014-05-12 | 10:47:38

      Rok 2000 przyniósł Nam duże zmiany. Przede wszystkim uzyskaliśmy zgodę PFRON na zwiększenie do 30 liczby uczestników biorących udział w terapii. Utworzone zostały dwie nowe pracownie: plastyczna oraz gospodarstwa domowego i zaradności osobistej. Wiązało się to z koniecznością wyremontowania i doposażenia nowych pomieszczeń. Wiele prac wykonaliśmy we własnym zakresie tylko niekiedy posiłkując się fachowcami.  

Z tego też powodu rok był mniej bogaty w imprezy, odbywały się jedynie imprezy na stałe wpisane w kalendarium.
   W czerwcu po raz kolejny pojechaliśmy do Warszawy. Naszym celem było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, Pałacu w Wilanowie, Łazienek Królewskich. Ogród Botaniczny zachwycił nas nie tylko swym pięknem, bogactwem okazów kwiatów i krzewów z całego świata, ale przede wszystkim ciszą i spokojem. Posadzone wzdłuż ogrodzenia drzewa doskonale tłumiły wielkomiejski hałas. Później wyruszyliśmy śladami Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki wprost do Wilanowa. Tam długo spacerowaliśmy po pięknie utrzymanym zespole pałacowo – parkowym. Nasz „parkowy” maraton zakończyliśmy przy pomniku Chopina w Łazienkach. Tam zwiedziliśmy również Amfiteatr

i Pałac na Wodzie. Niestety ulewny deszcz wymusił skrócenie wycieczki. Wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas jednego z kilku postojów zjedliśmy kolację w McDonaldzie.
    29-30 września odbyły się pierwszy raz w powiecie skarżyskim Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych. Zorganizowano je w ramach Samorządowego Programu „Domino”. W Sanktuarium MB Ostrobramskiej odprawiona została Msza św., po której uczestnicy przeszli ulicami miasta do MCK. Tam odbył się przegląd twórczości artystycznej. Nasz zespól wokalno- taneczny w ciągu dwóch dni zaprezentował siedem otworów z repertuaru znanych polskich artystów. Kolejnego dnia, w niedzielę, zorganizowano  festyn rodzinny i kiermasz prac osób niepełnosprawnych. Ponadto odbyły się zawody sportowe w ramach programu Olimpiad Specjalnych. Na stadionie „Granat” rozegrano mecz towarzyski: reprezentacja Policji przeciwko reprezentacji Olimpiad Specjalnych. Wszyscy, którzy brali czynny udział w imprezie zostali nagrodzeni medalami i drobnymi upominkami.
   W listopadzie nasz warsztatowy zespół po raz kolejny otrzymał propozycję zaprezentowania swoich umiejętności podczas „Spotkań Artystycznych Kielce 2000”. Organizatorem przeglądu był WDK, Komenda Kieleckiej Chorągwi ZHP oraz Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych „Przyjazne Kielce”. W koncercie udział wzięło 18 grup reprezentujących WTZ-y, Ośrodki Specjalne, drużyny Nieprzetartego Szlaku. Prezentacja naszego zespołu wypadła pozytywnie, zaprezentowali oni dwa utwory zespołu Lady Pank. Po koncercie uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz Bal Integracyjny”, który odbył się w Sali Lustrzanej WDK.
   W ostatnich dniach listopada natomiast braliśmy udział w „Zabawie Integracyjnej” zorganizowanej przez Dyrektora Suchedniowskiego Domu Kultury „Kuźnica”. Każdy z ośrodków biorący udział w zabawie przedstawił swój występ wokalno- taneczny. W programie znalazła się również dyskoteka Zabawę poprowadził św. Mikołaj, który wręczał słodkie upominki zakupione przez licznych sponsorów. Późnym wieczorem, we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do domów.
   Rok zakończyliśmy tradycyjnie spotkaniem wigilijnym, na który zaprosiliśmy członków stowarzyszenia. Uczestnicy zaprezentowali przygotowany wcześniej program artystyczny. Podsumowując całoroczną pracę pani Kierownik wyróżniła ośmiu uczestników, którzy wykazywali największe zaangażowanie i reprezentowali Warsztat na imprezach zewnętrznych. Otrzymali oni okolicznościowe upominki. Później wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Uroczystość przebiegła w bardzo rodzinnej i wzruszającej atmosferze.

Ważne przepisy

Ważne przepisy 2014-05-08 | 21:31:41

Weszły w życie ważne unormowania dotyczące uprawnień osób niepełnosprawnych
i ich opiekunów. Szczegółowe informacje są dostępne w poradniku w zakładce „Stowarzyszenie”.

Kalendarium - 1999

Kalendarium - 1999 2014-04-28 | 13:33:58

    Ten rok był bogaty w imprezy kulturalne i sportowe. Wzięliśmy udział m.in.: w pikniku z HAPPY BOYS,
w Festiwalu Piosenki w skarżyskim MCK. Dwóch naszych uzdolnionych uczestników zdobyło nagrody podczas Przeglądu Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Kielcach. Ponadto pokonywaliśmy swoje słabości podczas Świętokrzyskich Dni Treningowych MATP.

    W czerwcu na zaproszenie  uczestników tamtejszego WTZ  pojechaliśmy do Puław. Zostaliśmy bardzo ciepło
i mile przyjęci przez młodzież oraz kadrę. Obejrzeliśmy poszczególne pracownie oraz prace w nich wykonywane. Nasi nowi koledzy pokazali nam również swoje rodzinne miasto pełne pamiątek po znakomitym rodzie Czartoryskich. Następnie pojechaliśmy do urokliwego Kazimierza nad Wisłą, skąd wyruszyliśmy w 45-minutowy rejs statkiem wycieczkowym. Później udaliśmy się na spacer na słynny Rynek, gdzie podziwialiśmy obrazy i rękodzieło artystyczne. Pomimo, iż pogoda nie sprzyjała była to niezapomniana wyprawa.  

    We wrześniu wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę, tym razem do Warszawy. Głównym celem był niedawno otworzony dla zwiedzających  Zamek Królewski, gdzie zainstalowano windy dla niepełnosprawnych, dzięki którym można już zwiedzać wszystkie sale na wyższych kondygnacjach. Oprowadzający nas przewodnik przybliżył wszystkim historię Zamku i rodu królewskiego. Po krótkim spacerze  i zakupach na  Starym Mieście  pojechaliśmy do ZOO, gdzie  oglądaliśmy egzotyczne ssaki, płazy i gady.

   Rok 1999 to piąty rok naszej działalności.  Symboliczną rocznicę świętowaliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia,  rodzicami, gośćmi z Urzędu Miasta,  Starostwa Powiatowego, PCPR-u i MOPS-u. Dla nich wystawiliśmy współczesną sztukę autorstwa pani Ewy Baińskiej, pt. „Wielbłąd”. Sztuka ta poruszała problem integracji oraz akceptacji osób niepełnosprawnych przez najbliższe środowisko. Została ona bardzo entuzjastycznie przyjęta przez  wszystkich zgromadzonych gości. Dla nas był to ważny dzień, gdyż mogliśmy nie tylko pochwalić się osiągnięciami ale przede wszystkim pokazać jak rozwinął się Warsztat w ciągu  tych lat.       

                                                                                                                        (opracowanie D.Sołtys)

Kalendarium - 1998

Kalendarium - 1998 2014-04-28 | 09:43:42

    Najważniejszym wydarzeniem tego roku, które na długo pozostało w naszej pamięci był wyjazd grupy uczestników do Szwecji. Pojechaliśmy tam, podobnie jak kilka innych Warsztatów z województwa, na zaproszenie ambasadora R.Czarnego. Wyjazdowi patronował również senator J.Suchański. Do Szwecji popłynęliśmy promem PŻB „Rogalin”, który zaskoczył nas zarówno swoją wielkością jak i udogodnieniami dla podróżnych. Mimo, że podróż trwała 17 godzin czas upłynął bardzo szybko i w miłej atmosferze. Mogliśmy skorzystać z basenu, zrobić zakupy w sklepach wolnocłowych, obejrzeć film, a nawet wziąć udział w konkursie marynistycznym. Wchodząc na pokład obawialiśmy się choroby morskiej, ale dzięki przychylności Neptuna znieśliśmy podróż w nienajgorszej kondycji. Zamieszkaliśmy w Ośrodku Konferencyjnym w miasteczku Nynaeshamn – małym porcie w pobliżu Sztokholmu. Tuż po przyjeździe delegacje wszystkich WTZ udały się do Ambasady RP, gdzie oczekiwał ambasador Ryszard Czarny. Zostaliśmy przyjęci z pełnym protokołem dyplomatycznym. Tam również pozostawiliśmy nasze prace, których część przekazana została królowej Sylwii. Następnego dnia pojechaliśmy do Sztokholmu. Na miejscu oczekiwał nas niezwykle sympatyczny przewodnik, który ciekawie opowiadał nam o historii miasta i państwa, zdradził kilka anegdot z życia rodziny królewskiej. Mieliśmy możliwość obejrzenia z zewnątrz siedziby rządu, pałacu królewskiego a także starej części miasta z zabytkami architektury. Szczególnie zachwyciło nas Muzeum Wasa, w którym podziwialiśmy olbrzymi galeon zbudowany w czasach „potopu” w XVII wieku. Galeon ten nigdy nie wypłynął na pełne morze, gdyż zbyt obciążony działami zatonął wraz z załogą tuż przy brzegu. Obejrzeliśmy film w polskiej wersji językowej o wydobyciu i rekonstrukcji tego statku, nazywanego największą układanką świata. Jako „gospodarze” podejmowaliśmy kolacją znakomitych gości: ambasadora wraz z korpusem dyplomatycznym, mera miasta, księdza rektora, zwierzchnika policji. Ważnym celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz polityką państwa wobec osób niepełnosprawnych. Do Ośrodka Konferencyjnego, w którym mieszkaliśmy przybyli również przedstawiciele organów pomocy społecznej, organizacji społecznych, którzy przedstawili nam szczegółowe rozwiązania dotyczące opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym. W ostatnim dniu zwiedziliśmy zakład pracy chronionej produkujący baterie do telefonów komórkowych Ericsson. Tam również zapoznaliśmy się z formami oraz przepisami prawnymi regulującymi zatrudnianie osób niepełnosprawnych w Szwecji. W drodze powrotnej zwiedziliśmy mostek kapitański oraz otrzymaliśmy od „Neptuna” nowe morskie imiona. Wyjazd ten zrobił na wszystkich duże wrażenie i jeszcze długo pozostawał w naszych wspomnieniach.
      W czerwcu wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Warsztatu w Końskich pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę na trasie: Chorzów-Wisła-Koniaków. W Chorzowie bawiliśmy się wspaniale w nowoczesnym lunaparku, każdy mógł wybrać najlepsze dla siebie atrakcje. Po wesoło spędzonym dniu pojechaliśmy do Wisły, gdzie zamieszkaliśmy w ośrodku wczasowym „Krokus”. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Istebnej oraz słynnego Koniakowa. Ogromna ekspozycja koronkowych obrusów, serwet a także ubrań zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Mogliśmy również sami popróbować tej sztuki pod kierunkiem fachowych koronczarek. Zwiedziliśmy tam również wspaniale zachowaną chatę góralską z końca XIX wieku, która zachwycała kolekcją sprzętów domowych, niejednokrotnie nieodgadnionego przeznaczenia. Wieczorem właściciele ośrodka zorganizowali dla nas grill na świeżym powietrzu a później integracyjną dyskotekę. Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Wisły, w której swoje źródła ma nasza największa rzeka o tej samej nazwie. Wisła to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Beskidu Śląskiego. Dzięki temu Wisła stawała się coraz popularniejszym kurortem. Miejscowość odwiedzało wielu znanych artystów i ludzi kultury. Przyjeżdżali tu m.in. Władysław Reymont, Bolesław Prus oraz Maria Konopnicka.
    W październiku otrzymaliśmy niepowtarzalną propozycję odwiedzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Zwiedzanie „Szkoły Orląt” umożliwiła nam pani inspektor Alicja Kuzińska. Naszymi przewodnikami po szkole byli oficerowie - wykładowcy. Na lotnisku obejrzeliśmy samoloty, na których szkolą się młodzi piloci. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie uczelni. Widzieliśmy symulatory lotów, przekroje śmigłowców i samolotów oraz specjalną salę do szkolenia pilotów. Obejrzeliśmy również film pt. „Polskie Skrzydła”. Żołnierze ugościli nas wojskową grochówką, zagrała dla nas Orkiestra Reprezentacyjna WSOSW. Później my postanowiliśmy zrewanżować się naszym gospodarzom. Przygotowaliśmy dla nich program muzyczno - wokalny oraz prezenty samodzielnie wykonane na terapii. Ten pełen wrażeń dzień pozostanie w naszej pamięci.
    W ciągu całego roku uczestniczyliśmy imprezach sportowych, odwiedzaliśmy kolegów z innych warsztatów, a także kontynuowaliśmy naszą współpracę z Kieleckim Stowarzyszeniem Charytatywnym im. Alberta Schweitzera. W październiku odwiedzili nas nawet członkowie niemieckiej filii Stowarzyszenia na czele z prezesem Heinerem Theisem.
    Ważnym wydarzeniem sportowym był I Integracyjny Bieg Uliczny z okazji 207 rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Uczestniczyły w nim 64 osoby niepełnosprawne z różnych ośrodków ze Skarżyska. Uczestnicy naszego Warsztatu brali udział w wyścigu na wózkach inwalidzkich, w biegu na 200 metrów mężczyzn oraz biegu na 100 metrów kobiet. Puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska – oddział Kielce za najliczniejszy udział w biegach otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2.
   Tradycyjnie już 19 grudnia zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne. Przybyli na nie przedstawiciele władz powiatu i miasta w osobach: wicestarosty, wiceprezydentów miasta i radnych miasta oraz członkowie Stowarzyszenia. Dla naszych gości przygotowaliśmy przedstawienie pt.: „Cudowne Boże Narodzenie”. Zostało ono ciepło przyjęte przez gości i nagrodzone gromkimi brawami. Wieczór upłynął w serdecznej atmosferze, przy wsólnie śpiewanych kolędach.

                                                                                                            (oprac. R.Dąbrowski, A.Wasilewska)

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt 2014-04-17 | 09:33:21Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary i miłości,
wypełnionych nadzieją budzącej się wiosny.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz
smacznego święconego w gronie najbliższych
składają
Uczestnicy i Pracownicy
Warsztatu Terapii Zajęciowej

 

 

 

Z wizytą w mobilnym akwarium

Z wizytą w mobilnym akwarium 2014-04-14 | 15:06:13

W dniu 9 kwietnia odwiedziliśmy mobilne akwarium morskie, które na kilka dni przyjechało do Skarżyska. Była to doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swoich wiadomości, ale przede wszystkim do obejrzenia żywych rekinów. Właścicielem tego największego w Europie mobilnego akwarium jest Fabryce Lesieur – naukowiec, ekolog, biolog morski. Wędruje on ze swym akwarium po miastach Europy, a jego misja to ratowanie rekinów oraz edukacja ekologiczna. W akwarium prezentowały się: rekin lamparci, rekin wąsaty, rekin koralowy i żarłacz czarnopłetwy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium - 1997

Kalendarium - 1997 2014-04-11 | 14:01:47

      Rok 1997 był dla nas bardzo intensywny. W maju otrzymaliśmy zaproszenie od kieleckiego Senatora RP Ryszarda Czarnego na specjalną wycieczkę Ciuchcią „Express Ponidzie”. Została ona zorganizowana dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych WTZ z okazji zbliżającego się „Dnia Dziecka”. Podróżując i podziwiając krajobrazy Ponidzia, bawiliśmy się śpiewając standardy polskiej muzyki. Końcowy przystanek znajdował się na stacji Umianowice. Tam powitała nas pani inspektor Alicja Kuzińska, senator Ryszard Czarny i grono zaproszonych gości z WOZiRON. Senator zapewnił nas o swym zainteresowaniu sprawami osób niepełnosprawnych i pomocy po objęciu przez siebie stanowiska ambasadora RP w Królestwie Szwecji. W Umianowicach przygotowano również dla wszystkich wiosenny piknik. Muzyka taneczna i piękna pogoda wprawiła wszystkich w znakomity nastrój.
      W czerwcu braliśmy udział w „Kieleckiej Giełdzie Pracy Dla Osób Niepełnosprawnych” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Hali Sportowej „ Iskra” w Kielcach . W Giełdzie brało udział ok.50 pracodawców i ponad 1000 osób niepełnosprawnych – bezrobotnych bądź poszukujących pracy . Osoby uczestniczące w rehabilitacji zawodowej w Warsztatach prezentowały swój dorobek artystyczny. Udział w tym przedsięwzięciu przyczynił się do efektywniejszej rehabilitacji zawodowej, reintegracji społecznej i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach życia.
     We wrześniu na zaproszenie dowódcy Nadwiślańskich Jednostek MSW w Kielcach pojechaliśmy do jednostki wojskowej nr 3417 na „Stadionie”. Na jej terenie została zorganizowana aukcja prac wykonanych osoby niepełnosprawne z 14 WTZ-ów z całego województwa. Dochód z niej przeznaczony został na pomoc dla niepełnosprawnych kolegów, którzy zostali poszkodowani w lipcowej powodzi. Zlicytowano 64 prace na kwotę 1150zł. Cieszyliśmy się bardzo, że możemy pomóc potrzebującym, a jednocześnie pokazać wszystkim, że osoby niepełnosprawne też mogą i chcą pomagać.
     Na wrzesień również przypadła 3 rocznica naszej pracy. Świętowaliśmy ją w ośrodku hipoterapii w Podosinach. Na „urodziny” przybyli nasi przyjaciele z innych Warsztatów, rodzice oraz członkowie Stowarzyszenia. My ze swej strony przygotowaliśmy program artystyczny, wystawę prac, poczęstunek oraz zabawę na świeżym powietrzu. 
       Jeszcze w listopadzie tego roku korzystając z pięknej, jesiennej aury pojechaliśmy do Krakowa. Tam miło spędziliśmy czas spacerując po Starym Mieście oraz zwiedzając Kościół Mariacki, Barbakan i Sukiennice, w których podziwialiśmy wyroby jubilerskie i rękodzieło artystyczne lokalnych rzemieślników.
     Z inicjatywy Senatora Jerzego Suchańskiego, w dniach 16 – 20 grudnia WTZ-y z całego województwa kieleckiego prezentowały swoje prace w Senacie RP. Było to już nasze drugie spotkanie z parlamentarzystami. Ważnym wydarzeniem było spotkanie z Marszałek Senatu Alicją Grześkowiak, które odbyło się 16 grudnia. Na specjalne spotkanie zaprosił nas również przewodniczący Komisji Praw Człowieka – Zbigniew Romaszewski. Wszystkim parlamentarzystom wręczyliśmy stroiki świąteczne. Warto wspomnieć, że wszystkie wystawione prace zostały kupione przez senatorów, a my pozyskaliśmy pieniądze na bieżące potrzeby Warsztatu związane z rehabilitacją społeczną.

Ponadto w ciągu roku braliśmy udział w imprezach o charakterze:
- sportowym – „Otwarcie Lata 1997” dla Dzieci Niepełnosprawnych woj. kieleckiego zorganizowanym przez Stowarzyszenie Charytatywne im. Alberta Schweitzera. Tam z sukcesami w postaci nagród rzeczowych wzięliśmy udział w wojewódzkim konkursie ekologicznym oraz zmaganiach sportowych,
-artystycznym – V Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Kielcach. Nasz czteroosobowy zespół muzyczny spodobał się jurom i wyśpiewał cenne nagrody dla Warsztatu.Zapraszamy Panstwa do Galerii, gdzie w zakładce "Różne" zamieścilismy zdjęcia z naszej kroniki.                                                                  (opracowanie tekstu i zdjęcia I.Ołownia, P.Krajcarz, R.Markiewicz)

Kalendarium - 1996

Kalendarium - 1996 2014-04-02 | 13:16:34

   Rok 1996 był czasem wewnętrznej integracji uczestników. Odbywało się wiele imprez i wyjazdów rekreacyjnych, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać.Uczestnicy brali udział w zajęciach hipoterapii, jeździli nad zalew Rejów.Wprowadziliśmy również stałe imprezy, takie jak: Dzień Kobiet, Andrzejki,spotkanie opłatkowe.
   W lipcu wzięliśmy udział w prezentacjach dorobku artystycznego uczestników WTZ z całego województwa. Odbyły się one w Kielcach, w siedzibie Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego. Była to pierwsza wystawa prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne na tak szerokim forum. Dla nas to spotkanie stało się  doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości oraz wymiany doświadczeń między poszczególnymi placówkami.

   W sierpniu po raz pierwszy wspólnie zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą. Wynajętym autokarem pojechaliśmy do Chorzowa. Naszym głównym celem był Park Rozrywki w Chorzowie. Odwiedziliśmy Planetarium,spacerowaliśmy po pięknie utrzymanym Ogrodzie Zoologicznym i świetnie relaksowaliśmy się w wesołym miasteczku. Mimo wielu niedogodności, głównie braku dostosowania obiektów do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich bawiliśmy się wspaniale.
   Jeszcze w tym samym roku, w październiku, wybraliśmy się na drugą wspólną wyprawę, tym razem do Warszawy. Wiele osób po raz pierwszy odwiedziło stolicę. Głównym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki, w którym podziwialiśmy zbiory Muzeum Techniki i Muzeum Paleontologicznego. Korzystając z pięknej pogody poszliśmy na spacer na Starówkę, aby przywitać się z warszawską Syrenką. Stare Miasto zachwyciło nas swoimi malowniczymi kamieniczkami, urokliwymi sklepikami a także licznymi wystawami obrazów warszawskich artystów.
   Jednak chyba najważniejszym wydarzeniem tego roku było wigilijne spotkanie w Senacie. Do Warszawy pojechaliśmy na zaproszenie kieleckiego senatora Ryszarda Czarnego.Wspólnie z przedstawicielami z innych WTZ-ów z województwa kieleckiego mieliśmy możliwość zwiedzania budynku Sejmu i Senatu, spotkania się z parlamentarzystami, a przede wszystkim zaprezentowania dorobku artystycznego. Była to doskonała okazja nie tylko do promocji, ale przede wszystkim pokazania, że osoby niepełnosprawne są zdolne i twórcze, a dotowanie instytucji takich jak WTZ jest jak najbardziej celowe.
Ruszamy z Wypożyczalnią

Ruszamy z Wypożyczalnią 2014-03-30 | 19:33:57

Zapraszamy do naszej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego.
Szczególowe informacje dostępne są w zakładce "Wypożyczalnia".                 
 

Witamy wiosnę

Witamy wiosnę 2014-03-25 | 14:10:22

21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę.
Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy naprawdę nadeszła. Wspólnie wybraliśmy się nad pobliską rzekę. Na spacer zabraliśmy własnoręcznie wykonaną Marzannę, aby dopełnić tradycji i ostatecznie pożegnać zimę.Oczywiście nasza Marzanna była wykonana z ekologicznych materiałów, które nie szkodzą środowisku.

Zdjęcia z naszej wyprawy można obejrzeć w Galerii.

 

                                                                                     (opracowanie i zdjęcia: D.Sołtys)


Kalendarium - 1995

Kalendarium - 1995 2014-03-17 | 10:48:34

Był to pierwszy pełny rok funkcjonowania placówki. Ustabilizowała się lista uczestników, zakwalifikowano do udziału w terapii 6 osób niepełnosprawnych, głównie z gmin ościennych. Warsztat skupił swoją uwagę na pomocy osobom z niepełnosprawnością ruchową. Niestety ujawniło się wówczas wiele problemów, z jakimi na co dzień muszą borykać się osoby niepełnosprawne ruchowo. Najważniejszym z nich był niedobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego umożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Wózki inwalidzkie, kule wymagały remontu lub całkowitej wymiany. To znacznie ograniczało możliwość systematycznego udziału w zajęciach. Mimo tych trudności pracownicy starali się maksymalnie aktywizować uczestników. Organizowano wyjazdy rekreacyjne, zajęcia hipoterapii, wyjścia na seanse kinowe. Ponadto odbywały się spotkania mające na celu integrowanie lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych. Uczestnicy spotykali się na zajęciach muzycznych i teatralnych z osobami niepełnosprawnymi z innych Warsztatów i ośrodków specjalnych.
W roku 1995 zakończyła w Polsce działalność Fundacja „ Z Pomocą Rodzinie”. Koniecznym zatem stało się stworzenie nowej, społecznej organizacji, aby kontynuować dotychczasowe działania na rzecz osób niepełnosprawnych w lokalnym środowisku. Powołano Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, które przejęło bezpośrednią pieczę nad Warsztatem. Na czele Stowarzyszenie stanęła Pani Danuta Janiec.
Zapraszamy do Galerii.

                                                           (oprac. L.Markiewicz - tekst, I.Ołownia, D.Sołtys - zdjęcia)


Dzień Kobiet

Dzień Kobiet 2014-03-12 | 12:54:23

W dniu 7 marca z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet odbyła się w Warsztacie miła uroczystość przygotowana przez męskie grono pracowników i uczestników. Nasi panowie przygotowali słodki poczęstunek w postaci samodzielnie upieczonej szarlotki. Ponadto każda z Pań wraz z serdecznymi życzeniami otrzymała kwiaty oraz drobny upominek.

Zapraszamy do naszej Galerii, w której znajdą Państwo zdjęcia z tej imprezy.

                                                                       (opracowanie i zdjęcia: R.Dąbrowski, D.Sołtys)

Kalendarium - 1994

Kalendarium - 1994 2014-02-11 | 12:24:27

26 września 1994 – uroczyste otwarcie.

Nasza placówka rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych w województwie. Początkowo Warsztat był prowadzony przez Fundację „Z Pomocą Rodzinie” –filia skarżyska, której przewodniczyła pani Danuta Janiec. Kierownikiem powołano panią Jadwigę Krajcarz.
Placówka objęła terapią i rehabilitacją 20 niepełnosprawnych osób, głównie z dysfunkcją narządu ruchu. Codzienne zajęcia odbywały się w 4 pracowniach: komputerowej, dziewiarskiej, muzykoterapii, majsterkowania oraz sali kinezyterapii.

  W galerii odnajdą Państwo zdjęcia z otwarcia Warsztatu. W tym szczególnym dniu naszymi gośćmi byli przedstawiciele ówczesnych władz: wojewoda Zygmunt Szopa, minister-pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Grażyna Andrzejewska-Sroczyńska, posłanka Zofia Grzebisz-Nowicka, Kierownik WOZiRON Andrzej Lato oraz dyrektorzy Fundacji.

WOŚP

WOŚP 2014-01-16 | 10:32:30

10 stycznia braliśmy udział w aukcji WOŚP, która tradycyjnie już odbyła się w Zespole Szkół
Publicznych nr 1.
Od kilku lat wspieramy Fundację Jurka Owsiaka przekazując na licytację prace wykone podczas zajęć. Ponadto organizujemy w Warsztacie zbiórkę pieniędzy i oczywiście czynnie bierzemy udział  w licytowaniu orkiestrowych gadżetów.
Poniżej znajdziecie Państwo kilka zdjęć z tego wyda
rzenia.    

                                                                                                                                      (oprac. Dorota S.)

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witamy w Nowym Roku

Witamy w Nowym Roku 2014-01-16 | 10:24:13

Witamy  w Nowym Roku.
Będzie to dla nas szczególny czas. W  tym roku odchodzimy bowiem 20 rocznicę naszej działalności . Chcielibyśmy przybliżyć Państwu historię naszej placówki. Dlatego też postanowiliśmy  uporządkować  wspomnienia i przekazać
je w formie elektronicznej.  
Zapraszamy zatem do częstego odwiedzenia naszej strony .

Wigilia 2013

Wigilia 2013 2014-01-09 | 10:13:45

Zapraszamy serdecznie do galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z naszego spotkania wigilijnego.

Boże Narodzenie 2013

Boże Narodzenie 2013 2013-12-24 | 22:58:15

Wszystkim naszym Przyjaciołom, Darczyńcom i Sponsorom składamy serdeczne życzenia dobrych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie bliskich, dużo zdrowia i pomyślności w Nowym Roku 2014.

Zarząd Stowarzyszenia, Uczestnicy, Kierownictwo i Pracownicy WTZ   

Nowy projekt Stowarzyszenia

Nowy projekt Stowarzyszenia 2013-11-20 | 18:55:50

Informujemy, że Stowarzyszenie podpisało umowę na wynajem pomieszczeń  pod magazyn wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Ruszyły już pełną parą prace remontowe, których wykonanie jest niezbędne do uruchomienia tak potrzebnej placówki.
Wkrótce na naszej stronie pojawi się nowa zakładka: WYPOŻYCZALNIA, gdzie będziemy zamieszczać wszystkie informacje dotyczące realizacji tego projektu.

"Chce się żyć"

"Chce się żyć" 2013-11-14 | 12:18:04

We wtorek, 12 listopada wybraliśmy się na seans filmowy do kina "Centrum" w skarżyskim MCK. Zachęceni zwiastunami reklamowymi w telewizji chcieliśmy zobaczyć film produkcji polskiej, pt. "Chce się żyć".
Film był niezwykle poruszający. Przedstawiał historię chłopca podobnego do wielu z nas. Wzruszyliśmy się bardzo, szczególnie, że w historii Mateusza niektórzy znaleźli odzwierciedlenie siebie z dzieciństwa, przypomnieli sobie codzienne pokonywanie trudności. Obraz "Chce się żyć" ukazuje, czasami w sposób drastyczny, jak trudno jest osobie niepełnosprawnej pokazać społeczeństwu swoje prawdziwe "ja", udowodnić swoją wartość. Myślę, że bohater filmu - Mateusz pokazał, że trzeba walczyć o siebie, nie oceniać się przez pryzmat opinii innych ludzi. A przede wszystkim swoją postawą pokazuje, że mimo przeciwieństw i barier warto żyć.... bo warto!!

Zachęcam gorąco wszystkich do obejrzenia historii Mateusza.


                                                                                        Dorota Sołtys

W grodzie Kraka

W grodzie Kraka 2013-10-21 | 13:29:49

W dniu 17 października korzystając z pięknej, jesiennej pogody pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa.
Nasz spacer po tym magicznym mieście rozpoczęliśmy u podnóża Wawelu. Słynny Smok Wawelski przywitał nas ognistym podmuchem i zaprosił do wspólnej fotografii. Później urokliwymi uliczkami szliśmy w kierunku Rynku. Podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki, chłonęliśmy magiczną atmosferę tego miejsca. Po drodze mijaliśmy liczne sklepiki z oryginalnymi wyrobami, odwiedziliśmy "słodką" manufakturę, gdzie posmakowaliśmy ręcznie wyrabianych słodkości. W drodze do Kościoła Mariackiego spotykaliśmy "żywe pomniki". Szczególnie podobał nam się żołnierz polski z okresu kampanii wrześniowej oraz oficer husarii. Zwiedziliśmy także Sukiennice, Bramę Floriańską oraz galerię krakowskich artystów. Zmęczeni przysiedliśmy u stóp Adama Mickiewicza, stąd też mogliśmy wysłuchać słynnego hejnału. W drodze powrotnej do autokaru przeszliśmy przez kolorowe o tej porze Planty. Myślę, że jeszcze kiedyś zawitamy tu ponownie.


    Zdjęcia z wycieczki już wkrótce będą dostępne w naszej Galerii                                           

                                                                                       opr. Norbert KołodziejIX Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

IX Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych 2013-10-21 | 09:01:55

W dniu 16 pażdziernika braliśmy udział w IX Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Pielgrzymka ta tradycyjnie organizowana jest przez Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział podopieczni oraz ich opiekunowie z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, placówek specjalnych i resocjalizacyjnych, przedszkoli integracyjnych oraz osoby niepełnosprawne z naszego miasta. Ponadto na spotkanie przybyli również przedstawiciele miasta i powiatu.

Po Mszy Świętej wszyscy wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu utalentowanych, młodych mieszkańców z naszego miasta. W Kaplicy przy obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej wszyscy otrzymaliśmy błogosławieństwo z rąk kapłanów. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.

                                                                                                   (Opracował: Norbert Kołodziej)

Jeden dzień z życia WTZ

Jeden dzień z życia WTZ 2013-10-09 | 12:30:12

Mimo, że do Świąt Bożego Narodzenia mamy jeszcze ponad dwa miesiące, to w naszych pracowniach już czuć ich atmosferę. Wykonujemy kartki, drobne ozdoby oraz stroiki, które zaprezentujemy na naszych corocznych kiermaszach. Mamy nadzieję, że nasze prace i w tym roku będą się Państwu podobały i chętnie je nabędziecie. Już dziś serdecznie zapraszamy.

 

 

       
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka 2013-10-04 | 12:14:14

W poniedziałek 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Z tej okazji zaprosiłyśmy naszych chłopców na uroczysty obiad do Kombinatu Formy. Była to również doskonała okazja do poznania kolejnego ciekawego miejsca w naszym mieście. Bawiliśmy się świetnie, dzień upłynął nam w bardzo sympatycznej atmosferze, co możecie Państwo zobaczyć w naszej Galerii zdjęć.

                                             (opr. D.Sołtys, I. Ołownia i L. Markiewicz)

Dożynki Powiatowe

Dożynki Powiatowe 2013-09-27 | 09:37:04

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko w czasie Dożynek Powiatowych w Skarżysku -Kościelnym. Cieszymy się, że podobały się Państwu nasze prace i chętnie je kupowaliście. Pieniądze, które pozyskujemy ze sprzedaży wykorzystywane są wyłącznie na rehabilitację społeczną uczestników.

                                                                                   (opr. L. Markiewicz)

 

 

 Wracamy do pracy

Wracamy do pracy 2013-08-30 | 12:17:33

Witamy serdecznie po przerwie urlopowej. Wypoczęci, opaleni wracamy do codziennych zajęć.
Korzystając z pięknej pogody pojechaliśmy do lasu, aby zebrać materiały, z których na Boże Narodzenie powstaną stroiki, choinki (do ich zakupu już dziś zachęcamy).

Chcemy również poinformować, że w niedzielę - 1 września, będziemy prezentować nasze prace podczas Dożynek Powiatowych w Skarżysku - Kościelnym. Zapraszamy do naszego stoiska.

                                                                                                                           (oprac. L.Markiewicz)


Znów są wakacje!

Znów są wakacje! 2013-07-19 | 22:24:22

Uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej rozpoczęli przerwę urlopową. Powrócą do zajęć w połowie sierpnia.


Wszystkim przyjaciołom naszego Stowarzyszenia życzymy dużo jasnych, pogodnych dni, miłego wypoczynku urlopowego, niezapomnianych wrażeń.
W sposób szczególny pozdrawiamy naszego przyjaciela Waltera Matta!             

Zbieramy nakrętki

Zbieramy nakrętki 2013-07-19 | 22:14:56

Pomimo okresu wakacyjnego nieustannie trwa zbiórka plastikowych nakrętek na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Za fundusze uzyskane z odzysku zakupimy sprzęt, niezbędny do uruchamianej przez nas na jesieni wypożyczalni Do tej pory zebraliśmy ponad 11 ton tego niepozornego surowca.Zachęcamy do korzystania z wystawionych przez nas pojemników w następujących punktach:
 


1. SUPERMARKET KAUFLAND
2. SKLEPY SPOŻYWCZE ANDI – UL. NORWIDA, UL. JARACZA
3. HALA SPORTOWA MOSiR – UL. SIENKIEWICZA
4. SKLEP SPOŻYWCZY ALDIK – UL. SPÓŁDZIELCZA
5. SKLEP SPOŻYWCZY GROSIK – UL. 1 MAJA
6. STAROSTWO POWIATOWE – UL. KONARSKIEGO
7. URZĄD GMINY SKARŻYSKO-KOŚCIELNE
8. SUPERMARKET STOKROTKA – CH HERMES
9. SKLEPY SPOŻYWCZE W SKARŻYSKU-KOŚCIELNYM: G.A DYGAS – UL. IŁŻECKA, R.M. WOŹNIAK – UL. KOLONIA, M. TOKARSKA – UL. IŁŻECKA FH GAMAR – UL. KOŚCIELNA 1A
10. TARGOWISKA MIEJSKIE W SKARŻYSKU – UL. RYNEK
11. DELIKATESY KUBUŚ – UL. KONARSKIEGO, UL. NORWIDA, UL. SOKOLA
12. MARKET GUCIO – UL. SEZAMKOWA
13. MARKET LEWIATAN – UL. OKRZEI
14. BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SUCHEDNIOWIE
15. HOTEL PROMIEN W SKARŻYSKU
16. CENTRUM BIZNESU ŻAK – PANORAMA
17. MOPS W SKARZYSKU- UL. SIKORSKIEGO
18. SIŁOWNIA W SKARŻYSKU- PLAC FLORIAŃSKI
19. BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA SKARZYSKU – UL. SŁOWACKIEGO
20. ZAKŁAD FRYZJERSKI W SKARŻYSKU – UL. METALOWCÓW
21. SKLEPY W WĄCHOCKU


Od września znów ruszy zbiórka w szkołach i przedszkolach:


22. PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W SKARŻYSKU-KOŚCIELNYM
23. SZKOŁA PODSTAWOWA W MAJKOWIE
24. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 W SKARŻYSKU
25. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SKARŻYSKU
26. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W SKARŻYSKU
27. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W SKARŻYSKU
28. PRZEDSZKOLE NR 7 W SKARŻYSKU
29. GIMNAZJUM NR 3 W SKARŻYSKU
30. GIMNAZJUM NR 2 W SKARŻYSKU
31. PRZEDSZKOLE NR 1 W SKARŻYSKU
32. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SKARŻYSKU
33. SZKOŁA PODSTAWOWA W LIPOWYM POLU
34. SZKOŁ PODSTAWOWA NR 9 – POGORZAŁE
35. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W KRYNKACH
36. SZKOŁA PODSTAWOWA SORBIN
37. WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ – UL. KOŚCIUSZKI
38. ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH (ELEKTRYK) – UL. TYSIĄCLECIA
39. PRZEDSZKOLE W SUCHEDNIOWIE

 

Przekazanie sprzętu

Przekazanie sprzętu 2013-07-19 | 22:10:35

W czwartek 11 lipca Stowarzyszenie przekazało część sprzętu rehabilitacyjnego otrzymanego od naszego przyjaciela Waltera Matta na rzecz organizacji i instytucji powiatu skarżyskiego.
 

Po dokonanej przez nas w dniu 3 lipca prezentacji zapotrzebowanie na sprzęt zgłosiło sześć placówek: Dom Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych, Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Gminny Ośrodek Pomocy w Bliżynie i Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy w Suchedniowie.

Na rzecz tych placówek przekazaliśmy:

22 wózki z toaletą (sanitarne)
26 wózków inwalidzkich aktywnych
1 wózek inwalidzki rehabilitacyjny
4 wózki inwalidzkie elektryczne
30 rollatorów (chodzików)
3 łóżka rehabilitacyjne
20 materacy

Cieszymy się, że sprzęt trafi szybko do najbardziej potrzebujących.

Konferencja prasowa

Konferencja prasowa 2013-07-03 | 23:08:09

 

 Dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki 38 zorganizowana została  konferencja prasowa prezentująca otrzymany w darze od pana Waltera Matta sprzęt  rehabilitacyjny
Zaprosiliśmy na prezentację placówki opiekuńczo rehabilitacyjne: MOPS w Skarżysku-Kamiennej, GOPS z Suchedniowa,  Bliżyna,  Skarżyska-Kościelnego i Łącznej, Dom Pomocy Społecznej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych i Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Zaproszone placówki mogły zapoznać się z naszą propozycją przekazania im części sprzętu na potrzeby ich podopiecznych. Konferencja spotkała się  z dużym zainteresowaniem mediów. 


 

Festiwal "Muzyką do Nieba"

Festiwal "Muzyką do Nieba" 2013-07-03 | 13:01:05

W dniu 22 czerwca uczestniczyliśmy w Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba" organizowanym już po raz szósty na błoniach przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej  w Skarżysku-Kam.
W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w prezentacjach twórczości artystów niepełnosprawnych. Nasz zespół wokalno-taneczny w składzie: soliści - Krystyna Gumulska, Bartłomiej Żegleń i Bartosz Woźniak oraz grupa taneczna - Katarzyna Miernik, Andrzej Kucbart, Marta Wojcieszek zaprezentowali trzy utwory o różnorodnym charakterze: od muzyki biesiadnej, disco polo po rock. Mimo wielkiej tremy wszyscy wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie piosenki. zostaliśmy nagrodzeni bonem o wartości tysiąca złotych ufundowanym przez firmę "Wtórpol".
Oprócz umiejętności wokalnych podczas Festiwalu prezentowaliśmy również prace plastyczne, które wykonujemy podczas zajęć. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, wiele z nich znalazło nabywców.

Relację z tej imprezy możecie Państwo obejrzeć w naszej Galerii.

 

(aktualność opracowała Lidia M.)

Spartakiada "Golgota Świętokrzyska 2013"

Spartakiada "Golgota Świętokrzyska 2013" 2013-06-17 | 14:09:58

W miniony piątek, 14 czerwca, uczestniczyliśmy we wspaniałej imprezie integracyjnej w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie Godowie. Spotkanie miało charakter Spartakiady Sportowej i wzięło w niej udział 600 niepełnosprawnych uczestników z WTZ, ZAZ, ŚDS oraz Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z całego województwa świętokrzyskiego. Łącznie w zmaganiach sportowych uczestniczyło 29 drużyn. Już po raz piąty organizatorem Spartakiady był Zakład Aktywności Zawodowej ze Stykowa, parafia oraz Zrzeszenie Sportu 

i Rehabilitacji „Start’. Mottem przewodnim były słowa Pierra de Coubertina – „Przezwyciężanie samego siebie daje największe szczęście”. Rywalizowaliśmy w następujących konkurencjach: rzutki, ringo, wyścigi  na wózkach, przeciąganie liny, piłka nożna. Nasza drużyna zdobyła srebrny medal w wyścigu na wózkach. Wywalczyła go Patrycja Krajcarz.

Zawody odbywały się w radosnej i przyjacielskiej atmosferze. Najważniejszym było pokonanie własnych słabości i ograniczeń oraz możliwość spotkania się z przyjaciółmi.

Fotograficzną relację z zawodów możecie obejrzeć Państwo w naszej Galerii.

 


 

 

(aktualnosć opracowała: Patrycja K.)

 

 

 

 

Cenne dary

Cenne dary 2013-06-16 | 21:05:01

13 czerwca dotarł z Niemiec do Skarżyska transport darów przeznaczonych dla Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. 

Jak już informowaliśmy, jeszcze w tym roku Stowarzyszenie ma w planach uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego zaopatrzenia ortopedycznego i medycznego. O tych planach dowiedział się ze strony internetowej organizacji pan Walter Matt, który od ponad trzydziestu lat pomaga Polsce, organizując transporty sprzętu rehabilitacyjnego dla placówek opiekuńczych i rehabilitacyjnych. Pan Matt nawiązał kontakt ze Stowarzyszeniem i zadeklarował swoją pomoc. I właśnie w czwartek dotarł do nas, wypełniony po brzegi sprzętem, TIR. Członkowie, pracownicy Stowarzyszenia, uczestnicy WTZ oraz wolontariusze – nasi przyjaciele - pomagali rozładować samochód, którym przyjechały z Niemiec łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie (elektryczne, rehabilitacyjne), wózki inwalidzkie z toaletą, materace, rolatory, elektryczne podnośniki wannowe i wiele innych, niezbędnych w procesie rehabilitacji urządzeń. O pracach związanych z zagospodarowaniem otrzymanego sprzętu jak również z organizacją wypożyczalni będziemy informować na bieżąco na stronie naszego stowarzyszenia.

               
               


Informacja

Informacja 2013-06-14 | 20:57:46

Informujemy, iż uruchomiliśmy nowy adres pocztowy do kontaktu bezpośrednio ze Stowarzyszeniem. W sprawach

z nim związanych prosimy o e-mail na adres:


biuro@stowarzyszenie-wtz.pl

Podziękowania

Podziękowania 2013-04-04 | 09:21:48

Kierownictwo, Uczestnicy i Pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej

wyrażają serdeczne podziękowanie właścicielom Przychodni MEDICUS – X

za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu prac wielkanocnych.

Dzięki Państwa uprzejmości

mogliśmy zaprezentować mieszkańcom naszego miasta

efekty  codziennej pracy na zajęciach.

Ponadto taki kiermasz to także okazja do pozyskania środków finansowych

na dalszą rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Dziękujemy

Radosnego Alleluja!

Radosnego Alleluja! 2013-03-27 | 12:35:03

Święta Wielkanocne to czas miłości,

która się budzi do życia w sercu każdego z nas.

Miłości Tego, który nas nigdy nie Opuści,

który Będzie przy nas zawsze…

Miłości Tego, który Kocha każdego z nas najbardziej na świecie…

(L. Markiewicz)

 Święta Wielkiej Nocy

to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania się wiary

 w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość, pokój oraz wzajemną życzliwość,

a świąteczne dni upłynęły

w ciepłej rodzinnej atmosferze

 

                                                       Uczestnicy i Pracownicy Warsztatu

Przekaż 1%

Przekaż 1% 2013-01-25 | 09:07:23

program do pit - darmowy

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt 2012-12-19 | 09:43:48

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.
Niech nadchodzące Święta będą dla Państwa niezapomnianym czasem
spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.


Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy dużo zdrowia i szczęścia.
Niech nie opuszcza Was pomyślność
i spełnią się te najskrytsze marzenia.

                                   
                                            Uczestnicy i Pracownicy WTZ
                                 

Zapraszamy na kiermasz

Zapraszamy na kiermasz 2012-12-11 | 09:49:56

Zapraszamy na drugi już "Kiermasz świąteczny",
który odbędzie się w dniu 12 grudnia (w środę) w godz 9 -14
w budynku
Przychodni Kolejowej przy ul. Sokolej 50


ZAPROSZENIE

ZAPROSZENIE 2012-12-03 | 13:19:03

Zapraszamy serdecznie na coroczny "KIERMASZ ŚWIĄTECZNY".
Odbędzie się on 4 grudnia, w godz. 9-14, w budynku Szpitala Powiatowego
w Skarżysku-Kam. przy ul.Szpitalnej.
Zachęcamy do zakupu ręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych: bombek, stroików, choinek.


Kupując ozdoby jednocześnie wspieracie Państwo rehabilitację osób niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Podziękowanie

Podziękowanie 2012-07-05 | 10:26:19

Dziękujemy wszystkim wspierającym naszą akcję zbierania plastikowych nakrętek.

Zebraliśmy ich już ponad 7 ton!!!

Szczególnie dziękujemy dzieciom i młodzieży z przedszkoli i szkół, nie tylko
z powiatu skarżyskiego, ale również starachowickiego i szydłowieckiego - wspaniale pomagaliście nam przez cały rok. Życzymy Wam udanych, pełnych przygód wakacji!

Przypominamy, że nasza akcja wciąż trwa i nadal liczymy na Państwa pomoc.


W tych punktach mogą Państwo pozostawiać nakrętki:
1. Sklep spożywczy „Batmar” – ul. Sokola
2. Supermarket „Kaufland”
3. Supermarket “Carrefur”
4. Sklepy spożywcze „Andi”: ul. 1-go Maja, ul. Norwida, ul. Jaracza
5. Hala Sportowa MOSiR ul. Sienkiewicza
6. Sklep spożywczy „Aldik” - ul. Spółdzielcza
7. Sklep spożywczy „Grosik” - ul. 1-go Maja
8. Starostwo Powiatowe ul. Konarskiego
9. Urząd Gminy Skarżysko – Kościelne
10. Supermarket „Stokrotka” – CH Hermes
11. Sklepy spożywcze w Skarżysku – Kościelnym: G.A.Dygas – ul.Iłżecka;     
     R.M.Woźniak-ul.Kolonia; M.Tokarska-ul.Iłżecka;
12. Sklep spoż-przem. „FH.GAMAR” ul.Kościelna w Skarżysku-Kość.
13. Przedszkole Samorządowe w Skarżysku – Kościelnym
14. Przedszkole Nr 1 w Skarżysku – Kam.
15. Przedszkole Samorządowe im.J.Pawła II w Suchedniowie
16. Przedszkole Nr 7 w Skarżysku – Kam.
17. Targowiska Miejskie - ul. Rynek
18. Delikatesy „Kubuś”: ul. Konarskiego, ul. Norwida, ul. Sokola
19. Market „Gucio” ul. Sezamkowa
20. Market Lewiatan ul. Okrzei
21. Szkoła Podstawowa w Majkowie
22. Szkoła Podstawowa Nr 7 w Skarżysku-Kam.
23. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Skarżysku-Kam.
24. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skarżysku-Kam.
25. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Skarżysku-Kam.
26. Szkoła Podstawowa Nr 5 w Skarżysku-Kam.
27. Szkoła Podstawowa w Lipowym Polu
28. Szkoła Podstawowa w Wąchocku
29. Biblioteka Publiczna w Suchedniowie
30. Gimnazjum Nr 3 w Skarżysku – Kam.
31. Gimnazjum Nr 2 w Szydłowcu
32. Zespół Szkół Technicznych (Elektryk) – ul.Tysiąclecia
33. Hotel „Promień”
34. Centrum Nauki i Biznesu "Żak" Skarżysko-Kam.- "Panorama"

Akcje wspierają: